A heuristic solution approach for dynamic mission abort problem based on deep reinforcement learning
Görev iptal problemi için derin pekiştirmeli öğrenmeye dayalı bir sezgisel çözüm yaklaşımı
  1. Tez No: 912062
  2. Yazar: DUYGU YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR, DOÇ. DR. ENGİN TOPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, Görev İptal Problemini Aktör-Eleştirmen çerçevesinde Derin Pekiştirmeli Öğrenme (DPÖ) kullanarak incelemekte ve yüksek boyutlu Markov Karar Süreçlerinin (MKS) çözümünde geleneksel stokastik yöntemlerden belirgin bir ayrışmayı temsil etmektedir. Çalışmada, eğitim verimliliğini artırmak amacıyla yönerge temelli bir desen stratejisinin uygulanması, onarım kısıtlarını sağlamak için eylem maskelemenin kullanılması ve sistem bozulmasını modellemek ve durumları ayrıklaştırmak üzere De Jonge tarafından önerilen Gamma Sürecinin entegrasyonu gibi yenilikçi teknikler sunulmaktadır. Ayrıca, klasik dinamik programlama ile yapılan karşılaştırmalı analiz, DPÖ yaklaşımının görev açısından kritik ortamlarda karmaşık karar verme sorunlarını çözme konusundaki yetkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Mission Abort Problem using Deep Reinforcement Learning (DRL) within an Actor-Critic framework, marking a significant departure from traditional stochastic methods for solving high-dimensional Markov Decision Processes (MDPs). The study introduces innovative techniques, such as an instructive pattern strategy to enhance training efficiency, action masking to enforce repair constraints, and the incorporation of the Gamma Process proposed by De Jonge to model system degradation and discretize states. A comparative analysis with classical dynamic programming underscores the capability of DRL to tackle complex decision-making challenges in mission-critical environments.