Aydın koşullarında farklı sulama suyu düzeylerinin tıbbi kekik'de (Thymus vulgaris L.) verim ve verim karakteristikleri üzerine etkileri
The effect of different irrigation water levels on yield and yield characteristics of medicinal thyme (Thymus vulgaris L.) in Aydın province
- Tez No: 912063
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, kısıtlı sulamanın kekik bitkisinde su-verim ilişkileri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2023 yılında, Aydın Ovası koşullarında yürütülmüştür. Sulama programlamasında A sınıfı buharlaşma yöntemi izlenmiştir. Çalışmada 4 farklı sulama düzeyi (%100, %67, %33 ve yağışa dayalı (%0)) konuları üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Sulama konularına göre mevsimlik bitki su tüketimi 142 – 333 mm arasında değişmiştir. Yeşil herba verimi 486 – 1084 kg/da arasında bulunmuştur. Ortalama su kullanım randımanı (WUE) değerleri 3.26-4.76 kg/m3 arasında değişmiştir. Su kaynağının sınırlı olmadığı koşullarda A sınıfı kap buharlaşması yöntemine göre sulama programı belirlenmiş olan ve sulama suyunun tam uygulandığı I100 konusunun en iyi sulama konusu olduğu söylenebilir. Su kaynağında bir kısıt uygulanması gerekliliği söz konusu olduğunda kap buharlaşması yönteminde %67 düzeyinde su tasarrufu sağlayan (I33) konusunun uygulanabilirliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2023 under Aydın Plain conditions to determine the effects of deficit irrigation on water-yield relationships in thyme plants. The Class A Pan evaporation method was used in irrigation programming. In the study, four different irrigation levels (100%, 67%, 33%, and rainfed (0%)) subjects were applied in three replications. Seasonal plant water consumption varied between 142 and 333 mm according to irrigation programs. Green herb yield was found between 486 – 1084 kg/da. Average water use efficiency (WUE) values varied between 3.26-4.76 kg/m3. While the water resource is not limited, it can be said that the best irrigation subject is I100, in which the irrigation program has been determined according to the Class A Pan evaporation method and the irrigation water is fully applied. When it comes to the necessity of applying a constraint on the water source, the applicability of the subjects that provide 67% water savings (I33) in the evaporation method has emerged.