Investigation of the sensitivity of WRF radiation physics options to hourly and daily temperature prediction accuracy
WRF radyasyon fiziği seçeneklerinin saatlik ve günlük sıcaklık tahminlerinin doğruluklarına olan hassasiyetinin incelenmesi
  1. Tez No: 912089
  2. Yazar: ALİ CEM ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Weather Research and Forecasting (WRF) radyasyon fizik seçeneklerinin hassasiyet çalışmasının yapılması, hem saatlik hem de günlük ölçekte sıcaklık tahminlerinin doğruluğunun artırılması açısından önemlidir. Bu çalışmada, WRF içindeki radyasyon fizik seçeneklerinin, farklı zaman çözünürlüklerindeki sıcaklık tahminleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. 40 farklı radyasyon fizik seçeneği analiz edilerek, modelin günlük ve saatlik tahminler üzerindeki performansı incelenmektedir. Türkiye üzerinde 2020 yılı için ERA5 ve istasyon bazlı gözlem verileri kullanılarak 9 km uzlamsal çözünürlüğünde çalıştırılan modelin üzerinde kapsamlı hassasiyet analizleri yapılarak farklı radyasyon fiziklerindeki davranışları araştırılmaktadır. Bu bulgular daha güvenilir sıcaklık tahminleri yapılmasını sağlayabilecektir. Detaylı testler ve istatistiksel analizler sonucunda, radyasyon fizik seçeneklerinin saatlik sıcaklık korelasyonlarını ülke genelinde 0,22'ye kadar ve yanlılığı 15 ºC'ye kadar etkileyebileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca, en iyi beş model üzerinde basit makine öğrenimi modelleri kullanılarak bile saatlik yanlılık 0.0002ºC'ye düşürülmüş, korelasyonlar 0.965'ten 0,967'ye çıkarılmıştır. Bu değer karmaşık modellerin kullanımı ve hiperparametre optimizasyonları daha da iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The physical configuration options in the Weather Research and Forecasting (WRF) model affect the simulation's outputs. Therefore, improving the accuracy of hourly and daily temperature predictions requires a deep understanding of the sensitivity of WRF radiation physics options. This thesis examines the impact of various radiation physics schemes within WRF on temperature forecasts at different temporal resolutions. By analyzing 40 different LW and SW physics options, the study aims to uncover nuances in the model's temperature prediction performance. Utilizing ERA5 reanalysis data and station-based observational datasets for the year 2020 within the Türkiye domain, comprehensive sensitivity analyses are conducted at a 9 km spatial resolution. Also, the thesis examines the implications of these findings to highlight the potential for enhancing the reliability of temperature predictions. It is observed that the radiation physics could affect the hourly temperature correlations up to 0.22 and affect the bias up to 15 ºC. Also, using even the basic machine learning models on the best five models, the hourly bias can be decreased to 0.0002ºC, and correlations can be improved from 0.965 to 0.967, which may be further improved by using more complex models or applying hyperparameter tuning.