Aminotiyofen türevi ligandların ve komplekslerinin sentezi ve elektrokimyasal pestisit sensörü uygulaması
Synthesis of aminothiophene derivative ligands and their complexes and application of electrochemical pesticide sensor
- Tez No: 912095
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ADIGÜZEL, DOÇ. DR. YELİZ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, bir aminotiyofen türevi olan“2-amino-6-etil-4,5,6,7-tetrahidrotieno[2,3-c]piridin-3-karbonitril”(ATL) ligandı literatür yöntemine göre elde edildi. İkinci aşamada, ATL'nin orijinal ATL-Co(II), ATL-Cu(II) ve ATL-Zn(II) kompleksleri sentezlendi. Kompkslerin kimyasal yapıları FT-IR, UV-görünür bölge ve LC-MS kütle analizi gibi spektroskopik yöntemlerin yanı sıra TGA-DTA analizi, magnetik süsseptibilite ve elementel analiz ile aydınlatıldı. Son olarak ATL'nin ve komplekslerinin elektrokimyasal karakterizasyonu yapıldı. Ayrıca, karbofuran pestisiti için sensör uygulaması gerçekleştirildi ve çalışıldı. Elektrokimyasal davranışları incelendiğinde ATL'nin 1,0 V civarında bir tersinmez yükseltgenme piki sergilediği görüldü. ATL-Co(II), ATL-Cu(II) ve ATL-Zn(II) komplekslerinin de ATL ile benzer davrandığı ve aynı potansiyelde bir tersinmez yükseltgenme piki sergilediği görüldü. Standart ekleme yöntemi ile sensör ortamına karbofuran pestisiti eklenerek, farklı pestisit konsantrasyonlarında pik akımı ve pik potansiyelindeki değişimler kaydedildi. Farklı karbofuran konsantrasyonları ile pik akımında meydana gelen değişimler amperometrik sensör uygulamasının, pik potansiyelindeki değişimler ise voltametrik sensör uygulamasının datalarını oluşturdu ve elde edilen sonuçlar grafiklerle gösterildi. ATL, ATL-Co(II), ATL-Cu(II) ve ATL-Zn(II) kompleksleri kullanılarak çalışılan amperometrik ve voltametrik sensörler için doğrusal çalışma aralıkları, LOD ve LOQ değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, a ligand named 2-amino-6-ethyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[2,3-c]pyridine-3-carbonitrile (ATL), which is an aminothiophene derivative, was synthesized according to the literature method. In the second stage, original ATL-Co(II), ATL-Cu(II), and ATL-Zn(II) complexes were synthesized. The chemical structures of the complexes were elucidated by spectroscopic methods such as FT-IR, UV-visible, and LC-MS mass analysis, as well as TGA-DTA analysis, magnetic susceptibility, and elemental analysis. Finally, electrochemical characterization of ATL and its complexes was performed. Additionally, sensor application for the pesticide carbofuran was carried out and studied. When its electrochemical behaviour was examined, it was seen that ATL exhibited an irreversible oxidation peak around 1,0 V. It was observed that ATL-Co(II), ATL-Cu(II) and ATL-Zn(II) complexes behaved similarly to ATL and exhibited an irreversible oxidation peak at the same potential. Carbofuran pesticide was added to the sensor medium using the standard addition method, and the changes in peak current and peak potential at different pesticide concentrations were recorded. The changes in peak current with different carbofuran concentrations constituted the data of the amperometric sensor application, the changes in the peak potential constituted the data of the voltammetric sensor application, and the obtained results were shown with graphics. Linear operating ranges, LOD and LOQ values were calculated for amperometric and voltammetric sensors studied using ATL, ATL-Co(II), ATL-Cu(II) and ATL-Zn(II) complexes.