Aracı bulanık mantık yöntemi ile kalp hastalıklarının tespiti
Heart diseases detection with mediative fuzzy logic method
  1. Tez No: 912094
  2. Yazar: ZEKARİYA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mobil internetin hızlanması ile birlikte, uzaktan takip, uzaktan kontrol ve yapay zekâ sistemleri hayatımızın her yerinde sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Her alanda olduğu gibi tıp alanında da oldukça fazla çalışmalar yapılarak bu hususta makaleler ve tezler yazılmıştır. Dünya genelinde, yaklaşık beş binden fazla, bu alanda, makale, tez, seminer ve yayınlanmamış eser bulunmaktadır. Gerek insanların hayatlarını kolaylaştırılması ve gerekse hastane giderlerinin düşürülmesi adına bu çalışmalar oldukça önem arz etmektedir. Arıca hükumetler, bu tür çalışmaları, bellerini büken sağlık giderlerinin, bu tür çalışmalarla ciddi oranlarda düşeceğine inandıkları için, teşvik edip desteklemektedirler. Mobil hasta takip sistemlerini cazip kılan diğer sebepler ise maliyetlerinin düşük, kullanımlarının kolay ve sağlık açısından neredeyse hiç bir sakıncalarının olmamasıdır. Bu sistemler, günümüzde henüz kullanılmaya başlanmış olmasa da, bu konuda yapılan çalışmaların yaygınlığı, hükumetlerin ciddi manada desteklemeleri ve AR-GE çalışmalarının yoğunlaşması, gelecekte bu sistemlerin yaygın olarak kullanılacağını göstermektedir. Bu tez çalışmamızda yapacağımız Bulanık Mantık ile kalp hastalığı tespiti ve Mobil EKG takip sistemi, bu alanda yapılan çalışmalara az da olsa katkı sağlayacağı ümidindeyiz. Artık hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonun, Bulanık Mantık algoritmasının ki özellikle son zamanlarda ortaya çıkan ve tıp alanında başarılı olduğu düşünülen Mediadive Bulanık Mantık algoritmasının, kablosuz veri iletiminin, biyo sensörlerin ve ayrıca biyo verilerin depolanacağı bir veri tabanının birlikte kullanılacağı bir çalışma olacaktır. Bu çalışma ile; ▪ Kalp ve dolaşım bozuklukları adına hasta veya sağlıklı insanlardan (Projede kullanılacak EKG verileri için hasta veri tabanlarından yararlanılacaktır.) , sensorlar yardımı ile, alınacak veriler yapay zeka algoritmalarından bulanık mantık ile anında değerlendirilip kişinin sağlıklı olup olmadığı veya hastalığının hangi seviyede olduğu tespit edilecek. [1-6] ▪ Bulanık mantığın kalp hastalığı teşhisinde işe yarayıp yaramayacağını veya bu alanda ne kadar başarı sağlayacağını tespit etmeye çalışacağız. [4-8] ▪ Son zamanlarda ortaya atılan Mediative Fuzzy Logic sisteminin[7-8], Normal Fuzzy Logic sistemi karşısında ne kadar başarılı veya gerçekten başarılı olup olmadığının tespiti yapılacak.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of mobile internet, remote monitoring, remote control and artificial intelligence systems have started to appear in every part of our life. As in every field, many studies have been carried out in the field of medicine, and articles and theses have been written on this subject. Worldwide, there are more than five thousand articles, theses, seminars and unpublished works in this field. These studies are very important in terms of both facilitating people's lives and reducing hospital expenses. Also, governments encourage and support this kind of work, as they believe that the health expenses that make them cringe will decrease significantly with this kind of work. Other reasons that make mobile patient tracking systems attractive are that they are low in cost, easy to use, and have almost no health problems. Although these systems have not yet been used today, the prevalence of studies on this subject, the serious support of governments and the intensification of R&D studies show that these systems will be widely used in the future. We hope that the heart disease detection and Mobile ECG tracking system with Fuzzy Logic, which we will do in this thesis, will contribute to the studies in this field, albeit a little. It will be a study in which the smartphone, which is now a part of our lives, will be used together with the Fuzzy Logic algorithm, especially the Mediadive Fuzzy Logic algorithm, which has emerged recently and is thought to be successful in the field of medicine, wireless data transmission, biosensors and also a database in which biodata will be stored. With this Work; ▪ In the name of heart and circulatory disorders, the data to be obtained from sick or healthy people (patient databases will be used for the ECG data to be used in the project) will be evaluated instantly with the help of sensors, artificial intelligence algorithms with fuzzy logic, and it will be determined whether the person is healthy or at what level of the disease. ▪ We will try to determine whether fuzzy logic will work in the diagnosis of heart disease or how successful it will be in this field. ▪ It will be determined how successful or really successful the Mediative Fuzzy Logic system, which has been introduced recently, is against the Normal Fuzzy Logic system.