Gram negatif kan dolaşım enfeksiyonlarında kontrol kan kültürü alınmasının mortalite ve antibiyotik kullanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 912098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELÇUK ÖZGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gram negatif kan dolaşımı enfeksiyonları'nın (GN-KDE) yönetimi klinik pratiğimizde önemli bir klinik sorundur. GN-KDE'lerde rutin kontrol kan kültürlerinin (KKK) alınmasının faydası ve bunların mortalite ve antibiyotik tüketimi üzerindeki etkisi tartışma alanlarıdır. Bu çalışma ile GN-KDE'li hastalarda KKK'lerinin alınmasının mortalite ve antibiyotik tüketimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tek merkezli, retrospektif çalışma, 18 yaşından büyük GN-KDE'li hastalarda yapılmıştır. KKK, ilk kan kültüründen 2-7 gün sonra alınan kan kültürü olarak tanımlanmıştır. Hastalar KKK alınan ve alınmayan olarak gruplandırımış ve karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında SOFA skoruna göre 1:1 eşleştirme analizi yapılmıştır. Eşleştirilmiş alt gruplar, mortalite risk faktörleri açısından çok değişken analiz ile karşılaştırılmıştır. İki grup, etkili antibiyotik tedavi süresi ve toplam antibiyotik tüketimi (tanımlanmış günlük doz/1000 hasta yatış günü (DOT/1000PD)) açısından karşılaştırılmıştır. 812 hastanın 564'ünden (%69.4) KKK alınmıştır. Persistan, pozitif ve negatif KDE oranları sırasıyla %7.9, %14 ve %78'idi. Uygun antibiyotik tedavi alan hastalarda persistan GN-KDE sıklığı %3,9 idi. Yüksek SOFA skoru, santral venöz kateter (SVK) varlığı, hastane kaynaklı GN-KDE, non-fermenter GN-KDE, karbapenem dirençli GN-KDE ve uygunsuz ampirik antibiyotik tedavi GN-KDE'da persistans ile ilişkili risk faktörleri olarak bulunmuştur (p 0,05). KKK alınanlarda etkili antibiyotik tedavi süresi (10(4–16) vs. 15(9–20), p < 0,001) daha uzun ve DOT/1000PD (1609 (1000–2178) vs. 2000 (1294–2769), p < 0,001) daha yüksek olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, uygun antibiyotik tedavi alan hastalarda persistan KDE sıklığının düşük olması, KKK'nin prognoz ile ilişkisinin gösterilememesi ve antibiyotik tüketimini artırması nedeniyle GN-KDE'lerde KKK rutin olarak kullanılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Gram-negative bloodstream infections (GN-BSIs) are a significant clinical challenge. The utility of follow-up blood cultures (FUBCs) in GN-BSIs and their impact on mortality and antibiotic consumption are areas of debate. This study aimed to evaluate the effect of FUBCs on mortality and antibiotic consumption in patients with GN-BSIs. This single-center, retrospective study was conducted in aged > 18 years of patients with GN-BSIs. FUBC was defined as a blood culture performed 2–7 days after the first blood culture. Patients were grouped as FUBC and no FUBC and compared. A 1:1 match analysis was performed between the groups according to the SOFA score. The matched subgroup was compared for mortality risk factors with logistic regression models. The two groups were compared for the duration of effective antibiotic therapy and total antibiotic consumption (days of therapy per 1000 patient days (DOT/1000 PD)). FUBC was performed in 564 (69,4%) of 812 patients. Persistent, positive and negative FUBC rates were 7,9%, 14%, and 78%, respectively. The frequency of persistent GN-BSI in patients with appropriate antibiotic therapy was 3,9%. SOFA score (OR:1,33; 95% CI, 1,23–1,44), charlson comorbidity index (CCI) (OR:1,18; 95% CI, 1,08–1,28), hospital-acquired infections (OR:1,93; 95% CI, 1,08–3,46) and carbapenem-resistant GN-BSI (OR: 2,92; 95% CI, 1,72–4,96) were independent risk factors for mortality. No relationship was found between FUBC and mortality (p > 0,05). Duration of effective antibiotic therapy (10(4–16) vs. 15(9–20), p < 0,001) and DOT/1000 PD (1609 (1000–2178) vs. 2000 (1294– 2769), p < 0,001) were longer in the FUBC group. Routine FUBC should not be recommended due to the low prevalence of persistent infections in patients under appropriate antibiotic therapy, the lack of impact of FUBC on prognosis, and its contribution to increased antibiotic consumption.