Medikal ve cerrahi olarak regüle olan primer açık açılı glokomlu olgularda görme alanı değişikliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
II ÖZET Primer açık açılı glokom oftalmoloji alanında üzerinde en fazla araştırma yapılan konulardan biridir. Günümüzde uygulanmakta olan tıbbi ve cerrahi tedavi yöntemlerinin nöronal hasarı önleyerek görme fonksiyonlarının korunmasında birbirine olan üstünlükleri tartışmalıdır. Gelişen teknoloji tam ve takipte önemli bir yeri olan görme alam değerlendirme testleriyle daha gerçekçi değerlendirme ve daha erken tanıya imkan sağlamıştır. Yaptığımız çalışmada Humphrey görme alam cihazı kullanarak her iki tedavi şeklinin bir yıllık süre içinde neden oldukları görme alam değişikliklerini araştırarak her iki yöntemin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla Miniğimizde son üç sene içinde primer açık açılı glokom tanısıyla medikal tedavi gören 21 ve aynı tanıyla trabekülektomi uygulanmış 17 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara çalışma başlangıcında ve izleyen üçer aylık periodlarla rutin oftalmolojik muayene ve central 30-2 programıyla görme alam değerlendirmesi yapıldı. Çalışma sonucunda, erken dönemde görme alanlarmın korunması açısından, medikal ve cerrahi tedavi uygulanan hastalar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Yapılan araştırmaların birçoğunda uzun süreler içinde cerrahi tedavinin görme alam için daha koruyucu olduğu belirtilmektedir. Hatta bazı yazarlarca primer açık açılı glokomda tedavide yaygın görüşün aksine cerrahi tedavinin öncelikle yapılması savunulmaktadır.. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de mevcut olan tedavideki hasta uyumsuzluğu ve hastaların oldukça geç dönemlerde başvurmaları nedeniyle ileri derecede görme alam defektiyle gelen hastalarda cerrahi tedavinin öncelikle uygulanmasının daha uygun olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Primary open angle glaucoma is one of the most important subject in ophthalmology that many researches are being made about. In last fifty years important treathment modalities were developed. Topical antiglaucomatous therapy and trabeculectomy are commonly used today but their visual field protecting effects are controversial. Technologic developments in perimeters allow us early diagnosis and to follow the progression of the visual field defects of glaucoma patients in a more realistic way. In this study we followed visual field progression of 21 medically and 17 surgically treated primary open angle glaucoma patients for one year in every three months. Their routine ophthalmologic examinations were also made. We compared the effect of the two treatment modalities' on visual fields. Test were made with central 30- 2 programme of Humphrey perimeter. As a result we found that there is not a significantly different progression between two groups. Most of the authors conclude that glaucoma surgery may be more benefical for visual survival in a long time period. Also some of them advocate primary glaucoma surgery for every primary open angle glaucoma patient. We think that if a patient has an advanced visual field defect and has not a good compliance for medical therapy it should be better to perform surgery.