Çok amaçlı geriatri merkezi'ne başvuran yaşlıların ağrı düzeyinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of pain level on the quality of life of elderly people applying to the multi-purpose geriatric center
  1. Tez No: 912139
  2. Yazar: BEYZANUR EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma yaşlılarda ağrı düzeyinin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Bu araştırma kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Ekim 2023- Kasım 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmamızın evreni, araştırmanın yapılacağı Sivas Numune Hastanesi'ne Çok Amaçlı Geriatri Merkezi'ne bir yılda başvuran 820 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Veriler; Kişisel Veri Formu, McGill Melzack Ağrı Ölçeği, Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Örneklem power analizi ile belirlenmiştir. Örneklem sayısı 0.25 etki büyüklüğü, 0.05 yanılgı payı ve 0.95 güven aralığında 291 kişi olarak belirlenmiştir. Örneklem, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Bulgular: Yaşlılarda McGill Melzack Ağrı Ölçeği ortalamasının 45.46±11.73 olduğu, yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği ortalamasının 76.18±11.31 olduğu belirlenmiştir. Yaşlılarda McGill Melzack Ağrı Ölçeği, alt boyutları ve ağrı şiddetinin yaşam kalitesi üzerine %35'lik bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda Yaşlılarda McGill Melzack Ağrı ölçeği-alt boyutları, ağrı şiddeti ve sosyo demografik özelliklerin yaşam kalitesi üzerine %34.6'lık bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yaşlılarda ağrı düzeyinin yaşam kalitesine negatif yönde bir etkisi olduğu, yaşlılarda ağrı düzeyi ve şiddeti arttıkça yaşam kalitesinin azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda yaşlı bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması için ağrı düzeyi ve şiddetinin dikkate alınması konusunda hemşireler tarafından yaşlılara farkındalık yaratılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of pain level on quality of life in the elderly. Material and Method: This study was conducted as a cross-sectional study. The research runs between October 2023 and November 2024. The population of our research consists of 820 elderly individuals who applied to Sivas Numune Hospital Multi-Purpose Geriatrics Center in one year. Data; It was collected using the Personal Data Form, McGill Melzack Pain Scale and Quality of Life Scale. The sample was determined by power analysis. The sample size was determined as 291 people with an effect size of 0.25, a margin of error of 0.05 and a confidence interval of 0.95. The sample was selected by random sampling method from non-probability sampling methods. Results: It was determined that the mean of the McGill Melzack Pain Scale in the elderly was 45.46±11.73, and the mean of the Quality of Life Scale in the elderly was 76.18±11.31. It was determined that the McGill Melzack Pain Scale, its sub-dimensions and pain severity had a %35 effect on the quality of life in the elderly. In our study, it was determined that the McGill Melzack Pain Scale-sub-dimensions, pain severity and socio-demographic characteristics had a %34.6 effect on the quality of life in the elderly. Conclusion: It has been determined that the level of pain in the elderly has a negative effect on the quality of life, and that the quality of life decreases as the level and severity of pain increases in the elderly. In line with this result, it is recommended that nurses raise awareness in the elderly about taking into account the level and severity of pain in order to increase the quality of life of elderly individuals.