Pulmoner hipertansiyon hastalarında aktif video oyunları uygulaması ile geleneksel egzersiz programının akut yanıtlarının karşılaştırılması
Comparison of acute responses of active video games and traditional exercise program in patients with pulmonary hypertension
  1. Tez No: 912155
  2. Yazar: EZGİ CEREN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUSE ÖZCAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, PH hastalarında geleneksel egzersize kıyasla aktif video oyunlarının akut etkilerinin ve enerji harcaması, hoşlantı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda PH tanısı ile takip edilen 18-75 yaş aralığında 16 birey alındı. Katılımcıların verileri, laboratuvar sonuçları kaydedildi. Katılımcılara 20 dakika üç oyundan oluşan aktif video oyunları; 20 dakika üst-alt ekstremite ve gövde egzersizlerini içeren geleneksel egzersiz programı prosedürü uygulandı. İki uygulamada tedavi öncesi ve sonrası vasküler yanıtları incelemek için arteriyel sertlik, enerji harcaması ve hoşlantı değişkenleri kaydedildi. Aktif video oyunu(p0,05). Aktif video oyunları ve geleneksel egzersiz arasında uygulama sonrası ölçülen sistolik kan basıncında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu(p=0,030). Aktif video oyunu(p0,05). Aktif video oyunu ve geleneksel egzersiz programı arasında oksijen satürasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). Arteriyel sertlikte zaman(p=0,874) ve grup zaman etkileşiminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p=0,965). Aktif video oyunu ve geleneksel egzersiz programı sırasında BMR, DIT, AEE ve TEE'de istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). İki egzersiz arasında verilen hoşlantı puanlarında anlamlı bir fark saptandı(p=0,039). Aktif video oyunları, geleneksel egzersiz gibi uygun yüklenmeyi sağlayarak rehabilitasyon programlarına katılımı ve eğlenceyi artırabilir. Elde edilen faydalar, geniş bir PH popülasyonunda tamamlayıcı tedavi olarak aktif video oyunlarının etkisini değerlendirmek için daha fazla kontrollü çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the acute effects of active video game application and its effects on energy expenditure and pleasure compared to traditional exercise in PH patients. 16 individuals between the ages of 18 and 75, who were followed up with a diagnosis of PH at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Cardiology, were included in the study. Demographic and clinical data and laboratory results of the participants were recorded. Participants were applied two different exercise procedures, the first of which was active video games lasting 20 minutes and consisting of three different games, and the second was a traditional exercise program lasting 20 minutes and including upper extremity, lower extremity and trunk exercises. A statistically significant difference was detected between the heart rate value before the active video game (p0.05). A statistically significant difference was found in the systolic blood pressure values measured after the application between active video games and traditional exercise (p = 0.030). A statistically significant difference was found in the perception of dyspnea measured at different times in both the active video game (p0.05). There was no statistically significant difference in oxygen saturation between the active video game and the traditional exercise program (p>0.05). There was no statistically significant difference in arterial stiffness value in terms of time (p=0.874) and group-time interaction (p=0.965). No statistically significant difference was detected in terms of BMR, DIT, AEE and TEE during the active video game and traditional exercise program (p>0.05). A significant difference was detected in terms of enjoyment scores between the two exercises (p=0.039). Active video games, like traditional exercise programs, can increase participation and enjoyment in rehabilitation programs by providing appropriate loading. The obtained benefits warrant further controlled studies to evaluate the effect of active video games as complementary therapy in a broad population of PH patients. Active video games, like traditional exercise programs, can increase participation and enjoyment in rehabilitation programs by providing appropriate loading. The benefits warrant further controlled studies to evaluate the effect of active video games as complementary therapy in a broad population of PH patients.