Meme kanserinde shearwave elastografinin tümör infiltran lenfosit oranını öngörmedeki rolü
The role of shearwave elastography in prediction of tumor infiltrating lymphocyte ratio in breast cancer
  1. Tez No: 912154
  2. Yazar: YASEMİN KAYADİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ESEN İÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Shearwave elastografi (SWE) ile elde edilen parametrelerin meme kanserinde önemli bir prognostik biyobelirteç olan tümör infiltran lenfosit (TİL) oranını öngörmedeki rolünü araştırmayı hedefledik. MATERYAL-METOD: 105 lezyon çalışmamıza dahil edildi. Hastalara ultrasonografi (US) ve SWE uygulandı, demografik verileri kaydedildi. US'de, lezyon özellikleri ve vasküler indeksi (Vi) değerlendirildi. SWE'de görsel renkli skalada“stiff-rim”işareti varlığı ve kantitatif (E-mean, E-ratio) özellikleri değerlendirildi. Lezyonlar TİL oranı %10 kestirim değerine göre düşük ve yüksek olarak ayrıldı. İstatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: 105 ( 94 invaziv duktal, 1 invaziv lobuleri 10 diğer kanser türleri) lezyonun toplam 22'si TİL yüksek iken 83'ünde düşüktü. TIL düşük grup yüksek gruba oranla daha çok postmenopozal (p=0.033) ve semptomatikti (0.037). Yaş (p=0.161), semptom (p=0.037), taraf (p=0.276), kadran (0.154), çap (p=0.228) aksiller metastaz (p=0.941), B-mod görüntüleme özellikleri (p>0.05) ve Vi (p>0.05). açısından açısından iki grup arasında ilişki saptanmadı. TİL yüksek lezyonların Ki-67 yüzdesi düşük gruba kıyasla daha yüksekti (p=0.036). SWE özelliklerine göre TİL yüksek grupta E-mean değeri (p=0.001) daha yüksek ve stiff rim işareti (p=0.001)daha sık izlenmekte iken, E-ratio değeri(p=0.556)'nde farklılık saptanmadı. ROC analizine göre stiff rim için TİL oranını öngörmede AUC, özgüllük, duyarlılık,doğruluk sırası ile 0.785, %61.4, %95.5, %69; E-mean 131 kPa kestirim değeri için, 0.803, %73,5, %81.8, %73.3, iki değer birlikte ele alındığında 0.825, %81.8, %82, %83 olarak tespit edildi. SONUÇ: SWE, tümör morfolojisine ait kalitatif ve kantitatif özellikleri değerlendirerek TİL oranını öngörmede yardımcı bir gönüntüleme biyobelirtecidir. Bulgularımızın daha geniş olgu grupları ile yapılacak ileriki çalışmalar ile desteklenmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to investigate the role of shearwave elastography (SWE) in predicting the ratio of tumor infiltrating lymphocytes (TIL), which is an important prognostic biomarker in breast cancer. MATERIAL-METHOD: 105 lesions were included in our study. Ultrasonography (US) and SWE were applied, and demographic data were recorded. Sonographic characteristics and vascular index (Vi)) were determined. In SWE, the presence of“stiff-rim”sign and quantitative (E-mean, E-ratio) features were evaluated. Lesions were divided into two groups according to the 10% cut-off value. The parameters was evaluated statistically. RESULTS: A total of 105 (94 invasive ductal, 1 invasive lobular, 10 other carcinoma) lesions, 22 of the TIL were high, 83 were low. The low TIL group was more postmenopausal (p=0.033), symptomatic(0.037). No difference was found in terms of age (p=0.161), symptom (p=0.037), side (p=0.276), quadrant (0.154), diameter (p=0.228) axillary metastasis (p=0.941), US features (p>0.05) and Vi (p>0.05). The % Ki-67 (p=0.036) and Emean value (p=0.001) was higher and stiff rim sign (p=0.001) was observed more frequently in high TIL, while no difference was found in E-ratio value (p=0.556). In ROC analysis, AUC, specificity, sensitivity, and accuracy in predicting the TIL for stiff rim were 0.785, 61.4%, 95.5%, 69%,; for the E-mean 131 kPa cut-off value, 0.803, 73.5%, 81.8%, 73.3%, and when the two values together 0.825, 81.8%, 82%, 83% respectively. CONCLUSION: SWE is an imaging biomarker with its qualitative as well as quantitative features in predicting the rate of TILs. Our findings are needed to be supported by future studies with large case series.