Kadın voleybol oyuncularında fonksiyonel hareket analizi ile hız, çeviklik, koordinasyon ve LESS testi sonuçları arasındaki ilişki
The relationship between functional movement analysis and speed, agility, coordination and LESS test results in female volleyball players
- Tez No: 912156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA İNCE PARPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Voleybol Oyuncularında Fonksiyonel Hareket Analizi ile Hız, Çeviklik, Koordinasyon ve LESS'in Sonuçları Arasındaki İlişki Sporcularda etkili değerlendirme, sportif performans ve sportif rehabilitasyonun ilk aşamasıdır. Değerlendirme sonuçlarına bakılarak sporcunun performans gereksinimleri ve yaralanma riski, bunları önlemeye yönelik gereksinimleri tespit edilir. Çalışmanın temel amacı voleybolcularda fonksiyonel hareket analizi, hız, çeviklik, koordinasyon ve LESS değerlendirmeleri arasındaki ilişkiyi objektif verilerle ortaya koymaktır. Çalışmamıza 16-30 yaş aralığında 38 kadın voleybolcu dahil edildi. Katılımcı değerlendirme formu ile ad-soyad, yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi, dominant el ve ayak bilgileri alındı. Fonksiyonel hareket paternleri, 7 alt bileşenden oluşan Fonksiyonel Hareket Analizi ile değerlendirildi. Hız, çeviklik, koordinasyon, sıçrama yüksekliği SpeedCourt sistemi ile değerlendirildi. Alt ekstremite yaralanma riski 17 sorudan oluşan İniş Hata Puanlama Sistemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Functional Movement Analysis and Results of Speed, Agility, Coordination, and LESS in Volleyball Players Effective assessment in athletes is the first stage of athletic performance and rehabilitation. Based on the assessment results, the athlete's performance requirements and injury risk, as well as the requirements to prevent these, are identified. The main aim of this study is to objectively reveal the relationship between functional movement analysis, speed, agility, coordination, and LESS assessments in volleyball players. The study included 38 female volleyball players aged between 16 and 30. Name-surname, age, height, weight, body mass index, dominant hand and foot information were collected using a participant evaluation form. Functional movement patterns were assessed using Functional Movement Analysis, which consists of 7 subcomponents. Speed, agility, coordination, and jump height were evaluated using the SpeedCourt system. Lower extremity injury risk was assessed using the Landing Error Scoring System, consisting of 17 questions.