Rat embriyolarının in vitro geliştirilmesinde antioksidanların etkileri
Effects of antioxidants for the development of rat embryos in vitro
  1. Tez No: 912161
  2. Yazar: İDİL ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BİRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  12. Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ratlar günümüzde tıp, fizyoloji, biyoteknoloji, biyomedikal gibi bilimsel alanda en çok kullanılan model hayvanlardan biri olup özellikle insan hastalık modelleri geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. İnsan embriyolojisinde henüz anlaşılamamış sorunların çözümü için ratlar iyi bir hayvan modeli olarak görülmektedir. Rat embriyolarının in vitro geliştirilmesi sırasında 2 veya 4 hücreli dönemlerde maternal zigotik geçiş (MZT) ve kültür koşulları gibi nedenlerle embriyonik gelişim duraklayabilmektedir. Kültürde oluşan yüksek seviyelerde reaktif oksijen türevleri (ROT), in vitro kültüre edilen rat embriyolarında 2 veya 4 hücreli dönemde embriyonik blok gelişmesine neden olmaktadır. ROT oluşumunun azaltılması amacıyla memeli embriyo kültür medyumlarına antioksidan katkıları yapılmaktadır. Sunulan tez çalışmasında, tek hücreli rat embriyolarının in vitro geliştirilmesinde kullanılan antioksidan katkılı KSOM-R kültür medyumu ROT'un olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik etkileri açısından incelenmiştir. Daha önce implantasyon öncesi rat embriyolarının in vitro kültüründe hiç kullanılmamış olan, diğer türlerde antioksidan etkinliği kanıtlanmış Resveratrol ve Askorbik asit bu tezde ilk kez denenmiş ve karşılaştırılmıştır. Deney grupları; kontrol grubu, Askorbik asit 50 µM, Askorbik asit 100 µM, Resveratrol 0,25 µM, Resveratrol 0,50 µM şeklinde oluşturulmuş ve 4 tekrar yapılmıştır. Bölünme oranları açısından Askorbik asit 50 µM grubu ile kontrol grubu ve Askorbik asit 100 µM grubu arasında; total gelişim oranı yönünden Askorbik asit 50 µM grubu ile Askorbik asit 100 µM ve Resveratrol 0,25 µM grupları arasında anlamlı fark bulundu (p˂0,05). Dejenere/fragmente hücre oranları açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Tek hücreli rat embriyolarının in vitro kültüründe farklı gelişim aşamalarındaki ihtiyaçların ve suşlar arası embriyonik gelişim başarısının farklılığı, optimal bir kültür medyumunun tasarlanmasının önündeki engellerden biri olsa da in vitro embriyo geliştirme başarısı yüksek olan KSOM-R ve mR1ECM gibi kültür medyumlarına yapılacak antioksidan katkılarının faydalı olabileceği; değişik konsantrasyonlarda Askorbik asit eklenmiş kültür medyumlarının farklı suşlara ait tek hücreli rat embriyoları için de araştırılmasının kültür medyumlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Rats are one of the most used species as model animal in medicine, physiology, biotechnology and biomedicine, and they have an important place especially in the development of human disease models. Rats are accepted as a good animal model for solving the problems in human embryology. Embryonic development of rat embryos cultured in vitro may pause at the 2- or 4- cell stages because of some reasons such as maternal zygotic transition (MZT) and culture conditions. Higher reactive oxygen species (ROS) levels, which are formed in culture conditions cause embryonic block in the 2- or 4-cell stages in rat embryos cultured in vitro. Culture media supplemented with antioxidants may help to reduce ROS formation in embryo culture and to overcome embryonic block in this way. Resveratrol, which is the most popular antioxidant recently, and Ascorbic acid, which has proven antioxidant activity, have not been used before in in vitro culture of pre-implantation rat embryos. These antioxidants were tried and compared for the first time in this thesis. In this thesis, the effects of antioxidants supplemented in KSOM-R media were examined for reducing the negative effects of ROS on 1-cell rat embryos cultured in vitro. There were 5 groups; control, Ascorbic acid 50 µM, Ascorbic acid 100 µM, Resveratrol 0.25 µM and Resveratrol 0.50 µM. The study was repeated four times. There were differences significantly between Ascorbic acid 50 µM and both control and Ascorbic acid 100 µM groups in cleavage rates. There was differences significantly between Ascorbic acid 50 µM and both Ascorbic Acid 100 µM and Resveratrol 0.25 µM groups in total development (p˂0.05). Statistical analysis of the data showed no significant differences in degenerated/fragmented cell rates between all the groups (p>0.05). Although the special culture needs for the rat embryos in different stages and the embryonic development success of various strains are the obstacles to designing an optimal culture medium and supplementing culture media such as KSOM-R and mR1ECM with antioxidants may be beneficial. It can be concluded that Ascorbic acid supplementation in rat embryo culture media for culturing 1-cell rat embryos from different strains will contribute to the development of embryos.