Erken doğum tehdidi tanısı almış gebelerde müzik dinletisinin risk algısı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of music listening on risk perception and sleeping quality in pregnancy diagnosis of early birth threat
- Tez No: 912160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAMLACI BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışma erken doğum tehdidi tanısı nedeniyle hastanede yatan gebelerde müzik dinletisinin risk algısı ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. GEREÇ YÖNTEM: Deneysel randomize kontrollü olan çalışmamız 01 Kasım 2022 – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde perinatoloji servisine yatışı yapılan 40 deney ve 40 kontrol grubunda yer alan toplam 80 erken doğum tehdidi tanısı alan gebeyle yapıldı. Çalışmamızda tanıtıcı bilgi formu, Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) ve Richard Campbell Uyku Kalitesi Ölçeği (RCUÖ) kullanıldı. Kontrol grubuna alınan gebelere ilk gün GRAÖ ve üç gün boyunca her sabah RCUÖ 3. Gün GRAÖ ile birlikte ayrıca RCUÖ yeniden dolduruldu. Kontrol grubunda bulunan gebelere servisin rutin bakımı dışında herhangi bir girişimde bulunulmadı. Deney grubunda bulunan gebelere ise 3 gün boyunca her akşam 22:00-24:00 saatleri arasında uyumadan önce 20 dakika doğa sesleri, klasik müzik, dua, ninni, makamlı müzik seçenekleri arasından kendi seçeceği bir müzik dinletildi. Deney grubuna alınan gebelere ilk gün GRAÖ ve üç gün boyunca her sabah RCUÖ, 3. Gün RCUÖ ile birlikte ayrıca GRAÖ yeniden dolduruldu. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için frekans dağılımları, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Ölçümler bakımından zamana göre farklılıkların incelenmesinde tekrarlı ölçümler varyans analizinden ve bağımlı örneklem t testinden, gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde Ki kare testi ve bağımsız örneklem t testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and PURPOSE: This study was conducted to determine the effect of listening to music on the perception of risk and sleep quality in pregnant women hospitalized due to the diagnosis of threatened preterm labor. METHOD: Our experimental randomized controlled study was conducted between November 1, 2022, and November 30, 2023, with 80 pregnant women diagnosed with threatened preterm labor, including 40 in the experimental group and 40 in the control group, who were admitted to the perinatology service of a training and research hospital. In our study, a descriptive information form, the Perception of Risk Scale in Pregnancy (PRSP), and the Richard Campbell Sleep Quality Scale (RCSQS) were used. The pregnant women in the control group filled out the PRSP on the first day and the RCSQS every morning for three days, with the PRSP and RCSQS filled out again on the third day. No interventions other than the routine care of the service were provided to the pregnant women in the control group. Pregnant women in the experimental group listened to their choice of music (nature sounds, classical music, prayers, lullabies, or makam music) for 20 minutes before sleep between 22:00 and 24:00 for three days. The pregnant women in the experimental group filled out the PRSP on the first day and the RCSQS every morning for three days, with the PRSP and RCSQS filled out again on the third day. In evaluating the data, frequency distributions were used for categorical variables and descriptive statistics for numerical variables. Repeated measures ANOVA and dependent samples t-test were used to examine differences over time in measurements, and Chi-square test and independent samples t-test were used to examine differences between groups.