Vezirköprü Devlet Hastanesinde çalışan personelin toplu beslenme hizmetinden memnuniyet durumunun ve tabak artık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of satisfaction with collective nutrition service and plate leftover levels of staff working in Vezirköprü State Hospital
- Tez No: 912165
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Samsun' da bulunan bir devlet hastanesindeki personelin toplu beslenme hizmetinden memnuniyet durumlarını belirlemek ve bir haftalık (beş gün) sürede çeşitli yemeklerdeki tabak artık oranlarını saptama amacıyla subjektif ve objektif olarak iki aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın 1. aşamasında, 251 personelden anket verileri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak; çeşitli yemekleri beğenme ve beğenmeme nedenlerini belirtmeleri, toplu beslenme hizmetinden memnuniyetlerini, 20 sorudan oluşan anket ile çok kötü, kötü, orta, iyi, çok iyi olarak değerlendirmeleri ve subjektif tabak artık oranlarını belirtmeleri istenmiştir. Çalışmanın 2. aşamasında ise rastgele seçilen 251 personelin objektif yöntemle ortaya çıkan tabak artıkları, 5 gün boyunca personel yemekhanesinde öğle yemeğinde toplanmıştır. Çalışmada toplu beslenme hizmeti memnuniyet durumlarının anket sorularından alınan ifadelerindeki toplam puan ortalamalarına göre; organoleptik özelliklerden 27,53±5,40 ile genel olarak memnun oldukları, servis özelliklerinden 25,89±5,01 ile genel olarak memnun oldukları, menü özelliklerinden 14,72±4,53 ile servis ve organoleptik özelliklere göre daha az memnun oldukları, toplamda 68,31±13,59 ile genel olarak hastane toplu beslenme hizmetlerinden memnun oldukları saptanmıştır. Hastane personelinin yaşı, medeni durumu, mesleği ve eğitim düzeyi ile hastane toplu beslenme hizmetleri memnuniyet puanı arasında istatistiksel anlamda farklılık saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in two stages, using both subjective and objective methods, to assess the satisfaction levels of employees with the mass catering services at a state hospital in Samsun and to determine the plate waste ratios of various meals over a one-week (five-day) period. In the first stage, data were collected from 251 employees through face-to-face interviews using a survey. Participants were asked to specify their reasons for liking or disliking various dishes, evaluate their satisfaction with the mass catering services on a five-point scale (very poor, poor, average, good, very good) using a 20- question survey, and report subjective plate waste ratios. In the second stage, the objective plate waste generated by 251 randomly selected employees was collected during lunch in the hospital cafeteria over five days. The study revealed that, based on the average total scores from the survey responses, employees were generally satisfied with the organoleptic properties of the food (27.53±5.40) and the service characteristics (25.89±5.01). However, satisfaction with menu characteristics was lower (14.72±4.53) compared to the service and organoleptic properties. Overall, the employees were satisfied with the hospital's mass catering services, as indicated by a total satisfaction score of 68.31±13.59. Statistically significant differences were found between satisfaction scores for hospital mass catering services and variables such as employees' age, marital status, occupation, and education level (p0.05).