Katarakt cerrahisi sonrası yara yeri ayrılmasının nedenleri, bulguları ve vizüel prognoza etkisi
Determine the cause, finding and visual outcome of wound dehiscence following cataract surgery
  1. Tez No: 91219
  2. Yazar: DERYA YENİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz hastalıkları Anabilim Dalında Ocak 1994 ile Ağustos 1998 yıllan arasında katarakt cerrahisi uygulanan olgularda katarakt cerrahisi sonrası yara yeri ayrılmasının insidansı, nedenleri, bulguları ve vizüel prognoza etkisi retrospektif olarak incelenmiştir. 2591 gözden 103 'ünde (%3.97) yara yeri ayrılması tespit edilmiştir. Travmatik yara yeri ayrılmaları gözlerin %7.77'sinde, kunt glob travması, öksürük ve erken sütürolize bağlı olarak katarakt cerrahisinden sonra, l.gün ile 4.ay arasında geliştiği tespit edilmiştir. Bu olguların hepside cerrahi tedaviyi gerektirmiştir. Travmatik olmayan yara yeri ayrılmalarında, cerrahi deneyimin önemli bir faktör olduğu ve bu olgularda KMÖ'in gelişiminin yara yeri ayrılması olmayan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek oranda rastlandığı bulunmuştur. Takip süreleri sonunda sonuç görme keskinlikleri travmatik yara yeri ayrılmalarında %87.50, travmatik olmayan yara yeri ayrılmalarında ise %75.8 oranında 0.5 ve üstünde bulunmuştur. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINE THE CAUSE, FINDING AND VISUAL OUTCOME OF WOUND DEHISCENCE FOLLOWING CATARACT SURGERY We retrospectively examined ocular surgery at Trakya University from January 1984 to August 1988 to determine the incidence, cause, treatment, and visual outcome of the wound dehiscence following cataract surgery. In the 2591 cataract procedures performed during this period, 103 eyes (%3.94) who sustained wound dehiscence. Blunt trauma, early suture cutting and prolonged coughing also caused %7.77 of the traumatic wound dehiscence that occured from one day to 4 mounth postoperatively. All traumatic wound dehiscence required surgical repair. Surgical experience and cystoid macular edema (CME) were statistically significant associated with non-traumatic wound dehiscence and without wound dehiscence after cataract surgery. Eighty-five point fifty percent of traumatic wound dehiscence and seventy-five point eighty percent of non-traumatic wound dehiscence after cataract surgery regained 20/40 or better visual acuity. 55