Keratokonus hastalarında uygulanılan penetran keratoplasti (pk) ve derinanterior lameller keratoplasti (dalk) cerrahilerinin uzun dönem takipsonuçlarının karşılaştırılması
Long term follow-up results of penetrating keratoplasty (pk) and deep anteriorlamellar keratoplasty (dalk) surgery in keratoconus patients
  1. Tez No: 511758
  2. Yazar: GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ELVİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Keratokonus tanısı ile kliniğimizde uygulanılan penetran keratoplasti (PK) ve derin anterior lameller keratoplasti (DALK) cerrahilerinin uzun dönem takip sonuçlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sadık Eratik Göz Kliniği'nde Ocak 2013- Ocak 2016 tarihleri arasında keratokonus nedeniyle penetran keratoplasti veya derin anterior lameller keratoplasti cerrahisi yapılmış en az iki yıl düzenli takibi olan hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Çalışma kriterlerine uyan 32 hasta (17 erkek, 15 kadın) değerlendirmeye alındı. Hastaların operasyon öncesi, postoperatif 6. ay ve sütür alımı sonrası 3. aydaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), topografik korneal astigmatizma değerleri, sferik ekivalan kırma kusuru değerleri, yüksek sıralı aberasyon değerleri ve karşılaşılan rejeksiyon epizodları, sütür gevşemesi, sütür absesi, katarakt, göziçi basıncı yüksekliği, sütür alımı sonrası yara yeri ayrılması gibi komplikasyonlar yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Preoperatif vizyon değerleri PK ve DALK grubunda sırası ile 1,38±0,47 ve 1,12±0,38 idi(p>0,05). Postoperatif 6. ay EİDGK PK grubunda 0,63±0,38, DALK grubunda 0,52±0,33 idi(p>0,05). Bu değer için iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). Sütür alımı sonrası 3. Aydaki nihai EİDGK değerleri PK grubunda 0,29±0,25, DALK grubunda 0,23±0,20 idi. Bu değer için iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). Her iki grubun ameliyat sonrası 6. Ay ve sütür alımı sonrası 3. ay nihai vizyon değerleri ameliyat öncesine göre artmıştır(p0,05). K2 değeri PK grubunda 43,83±3,31 D, DALK grubunda 48,08±4,25 D idi. Bu değerin iki grup arasındaki farkı istatiksel olarak da anlamlıdır(p0,05). Sütür alımı sonrası 3. Ay trifoil, koma, sferik, total korneal yüksek sıralı aberasyonlar (YSA) açısından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır(p>0,05). PK'lı hastalarının 2 (%13,3)'sinde endotelyal, DALK grubundaki hastaların 4 (%23,5)'ünde stromal rejeksiyon epizodu gelişmiştir. Bu hastalar topikal prednizolon aseat tedavisine iyi cevap vermiştir. PK hastalarının 5 (%33,3)'inde, DALK hastalarının 7 (%41,2)'ünde sütür gevşemesi olup sütür revizyonu yapılmıştır. 1 (%6,7) PK hastasında sütür absesi gelişmiştir. Katarakt, PK grubunda 2 (%13,3), DALK grubunda 2 (%11,8) hastada gelişmiştir. Sütür alımı sonrası yara yeri ayrılması PK grubunda 2 (%13,3) hastada, DALK grubunda 1 (%5,5) hastada görülmüştür. Göziçi basıncı yüksekliği PK grubunda 2 (%13,3), DALK grubunda 1 (%5,9) hastada görülmüştür. Sonuç: PK ve DALK sonrası nihai EİDGK, nihai yüksek sıralı aberasyon değerleri benzerdir. Çalışmamızda DALK grubunda nihai astigmatizma daha düşük ve ortalama keratometrik değerler daha yüksek bulunmuştur. DALK cerrahisinde alıcı yatakta kalan descement membranının grafti itici gücü bu olgulardaki ortalama K değerinin yüksekliğinin sebebi olabilir. DALK uygulaması daha zor olmasına rağmen PK'ya göre daha az oranda endotelyal red gelişimi gözlenir, bu sayede daha uzun graft ömrüne sahip olduğu için keratokonus hastalarında güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the long term follow-up results of keratoconus patients who underwent penetrating keratoplasty (PK) and deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) surgeries performed in our clinic. Materials and Methods : Patients who had keratoconus diagnosis between January 2013 and January 2016 and who underwent penetrating keratoplasty or deep anterior lamellar keratoplasty surgery in University of Health Sciences, Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Eye Clinic were retrospectively reviewed. Thirty-two eyes of 32 patients (17 males, 15 females) with keratoconus were included in the study. The best corrected visual acuity (BCVA), topographic corneal astigmatism, spherical equivalent values, high order aberrations and complications such as rejection episodes, suture loosening, suture abscess, cataract, intraocular pressure elevation, wound dehiscence after suture removal were compared preoperatively and after suture removal. Results: Preoperative vision values were 1,38 ± 0,47 and 1,12 ± 0,38 respectively in the PK and DALK groups (p> 0,05). The postoperative 6th month BCVA was 0,63 ± 0,38 in the PK group and 0,52 ± 0,33 in the DALK group (p> 0,05). There was no significant difference between the two groups (p> 0,05). The final BCVA values in the third month after suture removal were 0.29 ± 0.25 in the PK group and 0.23 ± 0.20 in the DALK group. There was no significant difference between the two groups (p> 0,05). The final vision values at 6 months after surgery and at 3 months after suture removal increased in both groups compared to the preoperative level (p 0,05). K2 value was 43,83 ± 3,31 in the PK group and 48,08 ± 4,25 in the DALK group. The difference between the two groups was statistically significant (p 0,05). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of trifoil, coma, spherical, total corneal high order aberrations (HOA) after suture removal (p> 0,05). 2 (13.3%) of the patients with PK had endothelial, and 4 (23.5%) of the patients with DALK had episodes of stromal rejection. These patients respond well to topical prednisolone asetat therapy. 5 (33.3%) of the PK patients had suture loosening and 7 (41.2%) of the DALK patients had suture revision. 1 (6.7%) had suture abscesses in PK patients. Cataract developed in 2 (13.3%) patients in the PK group and 2 (11.8%) in the DALK group. 2 (13,3%) patients in the PK group and 1 (5.5%) patients in the DALK group were seen in the wound dehiscence after suture removal. Intraocular pressure elevation was seen in 2 (13.3%) patients in the PK group and 1 (5.9%) in the DALK group. Conclusion: In our study, the final BCVA and final high order aberrations after PK and DALK is similar. The final astigmatism value was lower and the K2 and Kavg values were found higher in the DALK group. The Kavg height of these cases may be due to the pushing force of the remaining descemet membrane of the host cornea. Although DALK administration is more difficult, endothelial rejection develops less frequently than PK, and since it has a longer graft life, it can be safely applied to patients with keratoconus.