Dilkaya ve Karagündüz (Ortaçağ) iskelet populasyonlarında doğuştan anomalilerin incelenmesi
Investigation of congenital anomalies of Dilkaya and Karagündüz ( the Middle Ages) dry bones populations
  1. Tez No: 141189
  2. Yazar: CEMİLE SARI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Van ili Dilkaya ve Karagündüz Ortaçağ dönemi iskelet populasyonlannda doğuştan anomalilerin belirlenmesi, bu anomalilerin populasyonda ne kadar yaygın olduğu, bireylerin nasıl etkilendiği, bu iki populasyonun karşılaştırılması ve karşılaştırılan sonuçların değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Dilkaya populasyonu 1984-1991 yıllan arasında yapılmış olan arkeolojik kazılarda çıkarılan 319 birey ve Karagündüz populasyonu ise 1994-1999 yılları arasında yapılmış olan arkeolojik kazılarda çıkarılan 890 birey ile temsil edilmektedir. Çalışma kapsamında toplam 1209 birey 69 doğuştan anomali açısından incelenmiştir. Çalışmada iskelet populasyonları üzerinde makroskopik incelemeler yapılmıştır. İncelemeler neticesinde her iki populasyondaki doğuştan anomalilerin dağılımı yapılmış ve görülme sıklıkları hesaplanmıştır. Paleopatolojik analiz için Ortner ve Putschar (1985), Auderheide ve Rodriguez-Martin (1998), Gregg ve Gregg (1987), Kumar-Cotran Robbins (2000), Turkel (1989), Roberts ve Manchester (1995), Mays (1998), Ubelaker (1978) ve Mann ve Murphy (1990) çalışmalarındaki kriterler uygulanmıştır. Dilkaya ve Karagündüz iskelet populasyonunda doğuştan anomalilerin dağılımı incelendiğinde; spina bifida (Dilkaya % 13.08 ve Karagündüz % 7.61) ve koksigis sakralizasyonu'nun (Dilkaya % 12.61 ve Karagündüz % 4.35) yüksek olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra her iki iskelet populasyonunda da doğuştan anemi lezyonları (Dilkaya % 2.19 ve Karagündüz % 1.68) ve gelişimsel coxa vara (Dilkaya % 2.08 ve Karagündüz % 1.11) görülmüştür. Sonuçta Dilkaya ve Karagündüz iskelet populasyonları aynı bölge sınırları içerisinde bulunmalarına rağmen farklı zaman aralıklarında yaşamış heterojen bir yapı sergilemektedirler. Toplumlardaki heterojen yapı diğer toplumlarla etkileşim içerisinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine the congenital anomalies, their frequencies, their effects on the individuals, to compare two populations, and to evaluate the results of this comparison of Van Dilkaya and Karagündüz Dry Bones populations. Dilkaya population is represented by 319 individuals who were obtained from the archaeological excavations carried out between 1984 and 1991. And Karagündüz population is represented by 890 individuals who were obtained from the archaeological excavations carried out between 1994 and 1999. In this study, 1 209 individuals have been examined for 69 different congenital anomalies. In the study, macroscopic investigations have been done on these two populations. Thus, distributions of congenital anomalies and frequencies of these anomalies have been evaluated for both populations. For palaeopathological analysis, the criteria of Ortner and Putschar (1985), Auderheide and Rodriguez-Martin (1998), Gregg and Gregg (1989), Kumar-Cotran Robbins (2000), Turkel (1989), Roberts and Manchester (1995), Mays (1998), Ubelaker (1978), and Mann and Murphy (1 990) have been considered. When the distribution of congenital anomalies of Dilkaya and Karagündüz populations were examined, it was observed that spina bifida (13.08 % of Dilkaya and 7.61 % of Karagündüz) and coccgyx sacralization were very common. In addition, Mediterrenian anemia (2.19 % of Dilkaya and 1.68 % of Karagündüz) and developmental coxa vara (2.08 % of Dilkaya and 1.11 of Karagündüz) were seen in both populations. As a result, we can say although Dilkaya and Karagündüz Dry Bones populations have lived in the same district and different epochs, they have shown a heterogeneous configurations. These configurations allow us consider the fact that both of the populations have been connected to one another.