Doğumda algılanan mahremiyet algısının doğum korkusuna etkisini belirlenmesi
Determination of the effect of the perception of privacy at birth on the fear of childbirth
- Tez No: 912207
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum eylemindeki gebelerde mahremiyet algısının düzeyi ile doğum korkusu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Nisan 2024–Eylül 2024 tarihleri arasında Bitlis Devlet Hastanesi'nde 338 gebe üzerinde yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Vizual Analog Skalası (VAS), Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği-Doğum Korkusu Alt Boyutları ve Doğum Mahremiyeti ve Gizliliği Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizler SPSS-24 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %49.4'ünün ilkokul mezunu, %87.1'inin çalışmayan ve %96.1'inin çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Ortalama yaş 29.09±6.37, ortalama gebelik sayısı 2.57±1.88, ortalama yaşayan çocuk sayısı 1.28±1.57 olarak saptanmıştır. Doğum korkusu puan ortalaması 25.45±6.90 iken, mahremiyet toplam puanı 66.95±21.59 olarak bulunmuştur. Latent fazda VAS puan ortalaması 4.34±1.31, aktif fazda ise 8.11±1.03 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between the level of privacy perception and fear of childbirth in pregnant women in labor. Material and Method: The study was conducted on 338 pregnant women in Bitlis State Hospital between April 2024 and September 2024. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Prenatal Self-Assessment ScaleFear of Childbirth Subscales, and Birth Privacy and Confidentiality Scale; analyses were performed using the SPSS-24 program. Results: It was determined that 49.4% of the participants were primary school graduates, 87.1% were not working and 96.1% lived in nuclear families. The mean age was 29.09±6.37 years, the mean number of pregnancies was 2.57±1.88, and the mean number of living children was 1.28±1.57. While the mean fear of childbirth score was 25.45±6.90, the total score of privacy was found to be 66.95±21.59. The mean VAS score was 4.34±1.31 in the latent phase and 8.11±1.03 in the active phase.