Kadın güreşçilerde kor stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kuvveti, üst ekstremite performansı ve spinal stabilite üzerine etkisi
Effect of core stabilization exercises on trunk muscle strength, upper extremity performance and spinal stability in female wrestlers
  1. Tez No: 912206
  2. Yazar: MERVE TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kadın güreş sporcularında kor stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kuvveti, üst ekstremite performansı ve spinal stabilite üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma güreş sporu yapan 20 kadın sporcuyla gerçekleştirilmiştir. Sporcular, Kor Stabilizasyon grubu (n=10) ve Kontrol grubu (n=10) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kor Stabilizasyon grubuna (KSG) rutin güreş antrenmanlara ek olarak (30dk/3gün/6 hafta) kademeli kor egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki (KG) sporcular ise sadece rutin güreş antrenmanlarına devam etmişlerdir. Egzersiz programı öncesi ve sonrası sporcuların gövde kas kuvveti değerlendirmesinde İzokinetik Dinanometre; üst ekstremite performans değerlendirmesinde Sağlık Topu Atma Testi (STF), Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Testi (KKZÜET) ve Üst Ekstremite Y Denge (ÜEYDT) testleri kullanılmıştır. Spinal stabilite değerlendirmesi için Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanılmıştır. KSG'nda egzersiz öncesine göre egzersiz sonrasında 60° fleksiyon ve 150° fleksiyon kas kuvvetinde anlamlı artış görülmüştür (p=0,001 ve p=0,028). Gruplar arası karşılaştırmada ise 60° fleksiyonda KSG'nda KG'na göre anlamlı artış gözlenmiştir (p=0,004).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of core stabilization exercises on trunk muscle strength, upper extremity performance and spinal stability in female wrestling athletes were examined. The study was conducted with 20 female athletes engaged in wrestling. Athletes were divided into two groups: Core Stabilization group (n=10) and Control group (n=10). In addition to routine wrestling training (30 minutes/3 days/6 weeks), a gradual core exercise program was applied to the Core Stabilization group (CSG). Athletes in the control group (CG) only continued their routine wrestling training. Isokinetic Dynanometer in the evaluation of trunk muscle strength of athletes before and after the exercise program; Medicine Ball Throwing Test (MBTT), Closed Kinetic Chain Upper Extremity Test (CKCUET) and Upper Extremity Y Balance (UEYBT) tests were used in upper extremity performance evaluation. Functional Reach Test (FRT) was used for spinal stability assessment. In CSG, a significant increase was observed in 60° flexion and 150° flexion muscle strength after exercise compared to before exercise (p=0,001 ve p=0,028). In the comparison between groups, a significant increase was observed in CSG compared to CG at 60° flexion (p=0,004).