Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanılı Yetişkinlerde Biriktirme Davranışının İncelenmesi
Examination of hoarding behaviour in adults diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 912248
  2. Yazar: NASİP YAVUZ EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ana bileşenlerini oluşturan dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterize olmakla birlikte farklı alanlarda da sorunlarla seyredebilen ve etkileri yaşam boyu sürebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Son yıllarda yapılan çalışmalar DEHB tanılı hastalarda biriktirme davranışının daha fazla olduğunu göstermektedir. Literatürde DEHB'li hastalarda biriktirme davranışını etkileyen faktörlerle ilgili farklı bulgular olduğu görülmektedir. Bu ilişkide etkili olabilecek farklı fenomenlerin araştırılması önemlidir. Mevcut çalışmada DEHB tanılı hastalarda biriktirme davranışı ile dikkat eksikliği, dürtüsellik ve yürütücü işlev eksiklikleri arasındaki ilişkiyi ve yaşam kalitesi ile biriktirme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ağustos 2024 – Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre DEHB tanısı alan hastalardan ve sağlıklı kontrollerden seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5), sosyodemografik veri formu, Yetişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BIS-11-KF), Biriktirme Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu (BE- GGF), Yetişkin Yürütücü İşlevler Envanteri (YYİE) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olan hasta grubu için 90 katılımcı ve sağlıklı kontrol grubu için 90 katılımcı olmak üzere toplam 180 katılımcının verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that is characterized by attention deficit, hyperactivity and impulsivity,which constitute its main components, and can also present with problems in different areas with a lifelong impact. Recent studies show that hoarding behavior is more common in patients with ADHD. However, findings on factors affecting hoarding behavior in these patients vary. In the current study, we aimed to examine the relationship between hoarding behavior and attention deficit, impulsivity and executive function deficits and the relationship between quality of life and hoarding behavior in patients with ADHD. The sample of the study was selected from patients diagnosed with ADHD according to DSM-5 diagnostic criteria and healthy controls who applied to Goztepe Prof. Dr. Süleyman Yalcin City Hospital Psychiatry outpatient clinic between August 2024 and November 2024. The Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5), sociodemographic data form, The Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS), Barratt Impulsivity Scale Short Form (BIS-11-SF), Saving Inventory-Revised (SI-R), Adult Executive Functions Inventory (ADEXI) and World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF) were used as data collection tools. The data of a total of 180 participants, 90 participants for the patient group and 90 participants for the healthy control group, were evaluated.