John Locke'un siyaset felsefesinde otorite kavramı
The Concept of authority in John Locke's political philosophy
  1. Tez No: 912260
  2. Yazar: MÜCAHİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırılan konunun temel çıkış noktası; John Locke'un siyaset felsefesinin bir bütün olarak incelenmesine olanak sağlaması açısından eserlerinde yapmış olduğu otorite tartışmalarının derinlikli bir okuma aracılığı ile incelenerek otorite hakkındaki fikirlerinin ele alınabilecek olmasıdır. Locke'un otorite üzerine olan fikirlerini genel bir perspektifle değerlendirme amacı güdülmektedir. Otoritenin algılanmasında etkili olan devlet, adalet, sivil toplum gibi olgular göz önünde tutularak bütüncül bir yaklaşım ortaya konmaktadır. Locke'un metinlerinde yer alan otorite tartışmaları, otoriteye dair görüşleri araştırılmaktadır. Locke'un siyaset felsefesinde otorite kavramı, yapmış olduğu otorite ayrımları ile birlikte incelenmektedir. Bunun yapılmasındaki amaç, Locke'un siyaset felsefesinin bütünlüklü bir okumasının yapılabilmesi için yapmış olduğu otorite tartışmalarının daha doğru bir biçimde incelenmesidir. Locke'un otorite ayrımlarının ve otorite tartışmalarının anlaşılmasının ardından 21. yüzyıl modern devletlerinde ve modern dünyadaki etkileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fundamental starting point of the research topic is the in-depth examination of John Locke's discussions on authority in his works, which allows for a comprehensive analysis of his political philosophy, thus making it possible to address his ideas on authority. The aim is to evaluate Locke's ideas on authority from a general perspective. A holistic approach is presented by considering concepts such as state, justice, and civil society, which are influential in the perception of authority. The discussions on authority in Locke's texts and his views on authority are being researched. The concept of authority in Locke's political philosophy is examined along with his distinctions of authority. The purpose of this is to accurately analyze Locke's discussions on authority in order to achieve a comprehensive reading of his political philosophy. After understanding Locke's distinctions and discussions on authority, their impacts on the 21st-century modern states and the modern world are examined.