Considering empathy as a mental ability
Zihinsel bir yetenek olarak empati
- Tez No: 912259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMİEN STOREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, empatiyi hem duygusal hem de bilişsel yönleri olan karmaşık bir zihinsel yetenek olarak ele almakta ve özellikle bilişsel yönlerine vurgu yapmaktadır. Araştırma, empatiyi zihinsel bir yetenek olarak ele alarak, empatinin doğası ve uygulamaları hakkında yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, felsefi literatürün tarihsel bir incelemesi yoluyla, empatinin karmaşık bir zihinsel yetenek olarak çağdaş kavramsallaştırmasının evriminin izini sürmektedir. Bu tarihsel temel üzerine inşa edilen araştırma, empatinin çağdaş yorumlarıyla tartışmaya girerek, empatiyi zihinsel bir yetenek olarak düşünmenin önünü açmaktadır. Son olarak, empatinin adalet bağlamındaki potansiyel katkılarına odaklanarak, özellikle onarıcı adalet ile ilişkisi bakımından empatiyi zihinsel bir yetenek olarak ele almanın pratik sonuçlarını vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores empathy as a complex mental ability that has both affective and cognitive sides, with a particular emphasis on its cognitive aspects. By considering empathy as a skill, the research aims to offer a novel perspective on its nature and applications. Through a historical review of philosophical literature, the study traces the evolution of empathy's contemporary conceptualization as a complex mental ability. Building on this historical foundation, the research engages with contemporary accounts of empathy and offers an account of empathy as a skill. Finally, it aims to highlight the practical implications of this account, particularly in the context of justice, with a focus on its potential contributions to restorative justice practices.