Iran's military and political influence on Iraq: The Haider al-Abadi government (2014-2018)
İran'ın Irak üzerindeki askeri ve siyasi nüfuzu: Haydar al-Abadi hükümeti (2014-2018)
  1. Tez No: 912265
  2. Yazar: SENA BETÜL SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHELANGELO GUIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Orta Doğu bölgesinde kilit role sahip olan İran'ın İslam devriminin ardından çizdiği dış politika çerçevesince Irak üzerindeki askeri ve siyasi etki alanını incelemektedir. Özellikle Irak'ta Haider Al-Abadi yönetiminin olduğu dönem (2014-18) süresince İran'ın askeri ve siyasi olarak etkisini nasıl kullandığı ve ne ölçüde bir etkilenme olduğu analiz edilmektedir. İran'ın nüfuz politikası, 2014 yılında ortaya çıkan IŞID tehdidi ile birlikte oluşan güç boşluklarını askeri ve siyasi alanda doldurmaya yönelik şekillenmiştir. Böyle bir dönemde yönetime gelen al-Abadi'nin reform vaatleri ve Irak'ı dış müdahalelerden arındırarak daha bağımsız bir ülke haline getirme vizyonu İran'ın etki alanındaki daralma için bir ihtimal doğurmuştur. Fakat reel siyaset neticesinde bu vaatlerin gerçekleşmesi mümkün olmamış, aksine IŞID'e karşı mücadele için kurulan ve Devrim Muhafızları Ordusu ile eş zamanlı çalışan Haşdi Şabi örgütü İran'ın Irak üzerindeki etkisini güçlendiren kuvvetli bir araç rolü üstlenmiştir. Bu bağlamda Irak başbakanın İran'ın etkisini kırma hususunda ne kadar etkili bir pozisyonda olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Iran's military and political influence over Iraq, during the tenure of Haider Al-Abadi (2014-18), within the framework of its foreign policy shaped after the Islamic Revolution. It analyzes how and to what extent Iran utilized its military and political influence in Iraq during this period. Iran's influence policy aimed to fill the power vacuums in military and political spheres that emerged with the ISIS threat in 2014. Al-Abadi's rise to power with promises of reform and a vision to make Iraq more independent from external interventions posed a potential challenge to Iran's sphere of influence. However, these promises could not be fulfilled. On the contrary, the Popular Mobilization Forces (PMF), established to combat ISIS and working concurrently with the IRGC, became a powerful tool that reinforced Iran's influence over Iraq. In this context, this thesis evaluates the effectiveness of the Iraqi Prime Minister in countering Iran's influence.