Karaciğer nakli olan hastalarda teleyoganın denge, kırılganlık, kognisyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of teleyoga on balance, frailty, cognition and quality of life in liver transplant patients
  1. Tez No: 912277
  2. Yazar: BİLGE SUMMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmamız karaciğer nakli hastalarında teleyoga programının denge, kırılganlık, kognisyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 11 karaciğer nakli alıcısı katıldı. Hastalara haftada 2 gün, 8 hafta süresince teleyoga programı uygulandı. Sekiz haftalık teleyoga programı öncesi ve sonrası denge değerlendirmesi için Biodex Denge Sistemi kullanıldı. Kırılganlık, FRAIL Kırılganlık Ölçeği ve Kısa Fiziksel Performans Bataryası ile ölçüldü. Kognisyon değerlendirmesinde Stroop testi Temel Bilimler Araştırma Grubu-TBAG formu ve İz Sürme testi kullanıldı. Yaşam kalitesi Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Ek olarak hastalık semptomları Modifiye Transplantasyon Sonrası Semptom Oluşma ve Rahatsızlık Durumu-58 Maddelik Ölçeği ile depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to determine the effects of teleyoga programme on balance, frailty, cognition and quality of life in liver transplant patients. Eleven liver transplant recipients participated in the study. Teleyoga programme was performed 2 days a week for 8 weeks. Biodex Balance System was used for balance assessment before and after the 8-week teleyoga programme. Frailty was measured with FRAIL Frailty Scale and Short Physical Performance Battery. Stroop test, Basic Sciences Research Group-TBAG form and Trail Making test were used for cognition assessment. Quality of life was assessed with the Short Form-36 Quality of Life Scale. In addition, disease symptoms were evaluated with the Modified Post-Transplantation Symptom Occurrence and Discomfort-58-Item Scale and depression level was evaluated with the Beck Depression Inventory.