Refrakter aşırı aktif mesane hastalarında radyofrekans ablasyon ve intravezikal onabotulinum toksin a enjeksiyonunun tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of treatment efficacy between radiofrequency ablation and intravesical onabotulinum toxin a injection in patients with refractory overactive bladder syndrome
  1. Tez No: 912285
  2. Yazar: SALİH ZEKİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MURAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM) sendromu, altta yatan patolojik bir durum olmaksızın, genellikle gün boyunca ve/veya gece boyunca ortaya çıkan, ani idrara çıkma hissi (urgency) ile karakterize edilen bir grup semptomu ifade eder. Aşırı aktif mesane sendromu tedavileri kendi içinde çeşitli sınırlamalar içermektedir ve dirençli AAM hastaları için daha etkili, tolere edilebilir ve uygun tedavi seçeneklerine hala ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, dirençli AAM hastalarında selektif mesane denervasyonu ile radyofrekans ablasyonunun (RFA) etkinliğini ve güvenliğini araştırılması amaçlanmıştır. Bu yeni tedavi seçeneğinin sonuçları, etkisi kanıtlanmış ve kılavuzlarda kullanımı önerilen üçüncü basamak tedavi yöntemi olan intravezikal botulinum toksin enjeksiyonu (BTA) ile karşılaştırarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Şubat 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında kliniğimizde AAM sendromu tanısı almış ve davranışsal tedavi ve sonrasında en az iki farklı medikal tedaviye 3 ay devam etmesine rağmen fayda görmemiş veya medikal tedaviyi tolere edememiş 18 yaş üstü semptomatik 54 kadın hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar, RFA ile selektif mesane denervasyonu ve intravezikal Onabotulinum toksin A (BTA) enjeksiyon tedavisi uygulanacak şekilde 27 hastadan oluşan 2 gruba ayrılmıştır. Hastalar postoperatif 2. hafta – 4. hafta ve 12. haftalarda tekrar kontrol amaçlı çağırılmışlardır. Tedavi sonrası hastaların tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi için ICQ-FLUTS, OAB-V8 ve I-QOL anketleri kullanılmıştır. Ayrıca kontrol başvurularında hastaların tam idrar tahlili, idrar kültürü, ultrason, post-miksiyonel rezidü ve kreatinin bulguları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 54 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 53.3 ± 14.4 (min:21 max:75) tür. BTA grubunda diabetes mellitus oranı RFA grubundan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Overactive bladder syndrome, characterized by a sudden urge to urinate (urgency) that typically occurs throughout the day and/or night without an underlying pathological condition, encompasses a group of symptoms. Treatments for OAB syndrome have various limitations, and there remains a need for more effective, tolerable, and convenient treatment options for refractory OAB patients. This study aimed to investigate the efficacy and safety of selective bladder denervation (SBD) with radiofrequency ablation (RFA) in patients with refractory OAB. The results of this new treatment option were compared with intravesical botulinum toxin injection (BTA), a proven third-line treatment recommended in guidelines. Materials and Methods: Between February 2023 and February 2024, 54 symptomatic female patients over 18 years old, diagnosed with OAB syndrome, who did not benefit from behavioral therapy and at least two different medical treatments for three months, or who could not tolerate medical treatment, were included in the study. The patients were divided into two groups of 27, undergoing either RFA with selective bladder denervation or intravesical BTA injection. Patients were called for follow-up at postoperative weeks 2, 4, and 12. The efficacy of the treatments was assessed using ICQ-FLUTS, OAB-V8, and I-QOL questionnaires. Additionally, complete urinalysis, urine culture, ultrasound, post-void residual volume, and creatinine levels were recorded during follow-up visits. Results: A total of 54 patients were included in the study. The mean age of the patients was 53.3 ± 14.4 years (min: 21, max: 75). The incidence of diabetes mellitus (DM) in the BTA group was significantly lower than in the RFA group (p0.05).