Yayın illüstrasyonunun değişim süreçleri, süreli yayınlarda sinemagraf tekniği ile hareketli kapak uygulamaları
Changing processes of publishing illustration, dynamic cover applications with cinemagraph technique in periodical publications
  1. Tez No: 912286
  2. Yazar: HAKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yayın illüstrasyonları, geleneksel ve dijital medya araçlarında içeriklerin görsel açıdan desteklenmesi, açıklanması ve zenginleştirilmesi işlevleriyle uzun yıllardır önemli bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Dijital çağın hızla değişen dinamikleri ve tüketim alışkanlıkları, geleneksel yayın illüstrasyonlarını dönüştürerek, bu görsel unsurlara bağımsız ve yenilikçi roller kazandırmıştır. Özellikle süreli yayınlarda, okuyucu ilgisini çekmek ve içerikle etkili bir iletişim kurmak amacıyla illüstrasyonun görsel kimlik oluşturmada oynadığı rol giderek daha belirgin hale gelmiştir. Bununla birlikte, dijital çağın dinamik yapısı ve hızla değişen tüketim alışkanlıkları, statik görsellerin bu yeni dönemin gereksinimlerine yeterince yanıt veremediğini; dolayısıyla hareket unsurunun görsel iletişimde merkezi bir konuma yerleştiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, dijitalleşme sürecinde yayın illüstrasyonlarının geçirdiği dönüşümleri ele almakta ve süreli yayınlarda sinemagraf tekniği ile hareketli kapak tasarımlarının kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, literatür taraması yöntemiyle yayın illüstrasyonlarının tarihsel süreçteki gelişimi ve sinemagraf tekniğinin teknik yapısı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, sinemagraf tekniğinin estetik katkıları ve işlevsel avantajları analiz edilerek, bu tekniğin süreli yayınların görsel kimliğine yaptığı dinamik katkılar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma bulguları, hareketli görsellerin statik görsellere kıyasla okuyucu ilgisini daha etkili bir şekilde çektiğini ve süreli yayınların görsel kimliğine dinamik bir katkı sağladığını göstermektedir. Araştırmanın uygulama kısmında, Türkiye'den seçilen süreli yayın Kafa Dergisi için sinemagraf tekniği kullanılarak hareketli kapak tasarımları oluşturulmuştur. Bu süreçte, Adobe Photoshop, After Effects ve Procreate gibi dijital tasarım araçları kullanılmış; uygulama sırasında karşılaşılan sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik geliştirilen çözüm stratejileri detaylı bir biçimde açıklanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma, sinemagraf tekniğinin süreli yayınlarda yenilikçi bir görsel iletişim stratejisi olarak potansiyelini ortaya koymaktadır. Dijitalleşen dünyada, süreli yayınların okuyucu ilgisini sürdürme stratejileri açısından önemli çıkarımlar sunarken elde edilen bulguların hem akademik literatüre hem de tasarım alanına anlamlı katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Publication illustrations have been utilized as a significant communication tool for many years, serving functions such as visually supporting, explaining, and enriching content in traditional and digital media platforms. The rapidly evolving dynamics of the digital age and shifting consumption habits have transformed traditional publication illustrations, assigning them independent and innovative roles. Particularly in periodicals, the role of illustration in creating a visual identity has become increasingly prominent, aiming to capture reader attention and establish effective communication with the content. However, the dynamic nature of the digital age and rapidly changing consumption habits reveal that static visuals fail to adequately meet the demands of this new era. Consequently, the element of motion has assumed a central position in visual communication. This study addresses the transformations undergone by publication illustrations during the digitization process and aims to examine the use of cinemagraph techniques in designing animated magazine covers for periodicals. Within the scope of the research, the historical development of publication illustrations and the technical structure of the cinemagraph technique have been thoroughly analyzed through a literature review. Additionally, the aesthetic contributions and functional advantages of the cinemagraph technique have been examined, and its dynamic contributions to the visual identity of periodicals have been evaluated. The findings of the research indicate that animated visuals capture reader interest more effectively than static visuals and provide a dynamic contribution to the visual identity of periodicals. In the practical section of the research, animated cover designs were created for the Turkish magazine Kafa using the cinemagraph technique. During this process, digital design tools such as Adobe Photoshop, After Effects, and Procreate were employed, and the challenges encountered, as well as the solution strategies developed to address these issues, have been elaborated in detail. In conclusion, this research reveals the potential of the cinemagraph technique as an innovative visual communication strategy in periodicals. While offering significant insights into strategies for maintaining reader interest in an increasingly digital world, the findings are expected to make meaningful contributions to both academic literature and the field of design.