Tıkanma ikterinde idrarda nitrit pozitifliği
Urine nitrite positivity in obstructive jaundice
- Tez No: 912309
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Safra yollarının herhangi bir seviyesinde, hastalıklara bağlı olarak gelişen kısmi veya tam tıkanıklık sonucu safra akışının engellenmesi sonucu cilt , sklera ve müköz membranlarda oluşan sarılık tablosuna tıkanma ikteri denir (1). Sıvı desteği ve antibiyotik tedavisine yanıt veren basit bir enfeksiyondan, organ yetmezlikleri ile sonuçlanabilen ağır bir enfeksiyona kadar farklı kliniklerde karşımıza çıkabilen bu tablo erken dönemde fark edilip uygun tıbbi tedavi uygulanmadığı takdirde yüksek mortalite ile seyredebilmektedir (2). Normal idrarda nitrit negatiftir. İdrarda nitrit pozitifliğinin en sık sebebi nitrat redüktaz enzimi içeren bakteriyel patojenlerle üriner sistem enfeksiyonudur. Biz çalışmamızda üriner enfeksiyon bulgusu olmayan tıkanma ikteri tanılı hastalarda idrarda nitrit atılımını kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçladık. Metot: Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 18-65 yaş arası 60 tıkanma ikteri nedeniyle takipli hasta, 60 kontrol grubu olmak üzere toplam 120 kişi dahil edildi. Tüm gruplardaki hastalardan hemogram, biyokimyasal tetkikler, tam idrar tetkiki istendi. Kontrol grubunu sağlıklı hastalardan oluşması sebebi ile tümör markırı, eksik koagülasyon tetkikleri gibi özellikli tetkiklerin eksik olanları istenmedi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta ve kontrol grubu arasında yaş ek hastalık gibi demografik veriler arasından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive jaundice is a condition characterized by jaundice of the skin, sclera, and mucous membranes resulting from partial or complete obstruction of bile flow due to diseases at any level of the biliary tract (1). This condition can present with various clinical manifestations, ranging from a simple infection that responds to fluid support and antibiotic treatment to a severe infection that can result in organ failure. If not detected early and treated appropriately, it can lead to high mortality rates (2). Normally, nitrite is negative in urine. The most common cause of nitrite positivity in urine is a urinary system infection with bacterial pathogens containing the enzyme nitrate reductase. In our study, we aimed to compare the urinary nitrite excretion in patients diagnosed with obstructive jaundice without urinary infection findings to a control group. Methods: Our study included a total of 120 individuals: 60 patients aged 18-65 with obstructive jaundice followed up at the Gastroenterology Department of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital, and 60 individuals in the control group. Complete blood counts, biochemical tests, and complete urinalysis were requested from all patients. Since the control group consisted of healthy individuals, specific tests such as tumor markers and incomplete coagulation tests were not requested. Results: No differences were found in demographic data such as age and comorbidities between the patient and control groups included in the study.