Kalsifik tendinitte kesik aralıklı ultrason terapisinin etkinliği
Efficiency of pulsed ultrasound in treatment of calcific tendinitis of the shoulder
- Tez No: 91231
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET: Kalsifıye tendinrt omuzun en sık görülen problemlerinden biridir. Bu problemin tedavisinde etkili çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Geçmişte yapılmış çalışmalarda ultrasonun kalsifik tendinitte yararlı ötebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmaların hiç birinde kontrol grubu kullanılmamıştır. Ancak kalsifikasyonun kendi kendilerine çözülme potansiyeli vardır. Bu çalışmanın amacı kesik aralıklı ultrasonun kalsifik tendinitte tedavi edici etkisinin olup olmadığını çift kör, randomize ve plasebo kontrollü şekilde araştırmaktı. Radyolojik olarak kalsifik tendinit tanısı konmuş 50 hasta randomize bir şekilde ultrason ve plasebo gruplarına dağıtıldı. İki grupta da 25 hasta vardı. Hastalar klinik ve radyolojik olarak tedavi öncesi, tedavi sonrası (6.hafta) ve sekizinci ayda kontrol edildi. Bir gruba 24 kez ultrason (0.89 MHz, 2.5 VW cm2, kesik aralıklı (1:4), 15 dakika) verilirken diğer gruba aynı miktarda plasebo ultrason uygulandı. İlk 15 terapi günlük (haftada 5 kez) son 9 terapi haftada 3 kez uygulandı. 6 haftalık terapi sonucu ultrason alan grupta 5 kişide kallsifikasyon tam çözülümü olurken, 7 kişide kalsifikasyonların çapı azalmıştı.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY: Calcifying tendinitis is one of the most common reasons in shoulders problems. There are different therapies which can be effective to treat this problem. In some recent observational studies, ultrasound is found to be a promising treatment for calcifying tendinitis of the shoulder. However it is very important that calcifications can resolve theirselves and all of these studies were done without a control group. Our study sought to investigate the clinical efficacy of pulsed ultrasound in the treatment of idiopathic calcifying tendinitis by means of a rigorous randomized and sham controlled clinical trial. Fifty shoulders with symptomatic calcifying tendinitis as verified by radiography were enrolled in a randomized, double blind,“sham”controlled trial with radiological and clinical assessments at baseline, at the end of 6 weeks' therapy, and a 8 months' follow- up. There were 25 shoulders in the ultrasonographic treatment group, and 25 in the sham treatment group. Treatment consisted of 24 sessions ultrasound therapy (0.89 MHz, 2.5 W/cm2, pulsed mode 1:4, 15 minutes per session) or an indistinguishable“sham”treatment applied to the area over the calcification. The first 15 treatments were performed daily (5 times/ week), and the remainder weekly three times for three weeks. After six weeks of treatment, calcium deposits had resolved in 5 shoulders in the ultrasonographic treatment group and 7 calcium deposits were relevantly improved, as compared with respective values of zero and three in the sham treatment group (P< 0.003). These differences had further increased after 8 months with 1 1 completely and additional 6 partially resolved (vs sham group 2 and 3; P= 0.002). Clinical improvement as assessed by Constant and Binder scores revealed significantly59 better scores in the actively treated group at the end of therapy, but there was no significant difference between groups in 8 months. In patients with symptomatic calcific tendinitis ultrasound treatment lead to resolution of calcifications and short term clinical improvement.