Postmenopozal sağlıklı kadınlarda aerobik egzersiz uygulamasına erken sitokin cevabı
Early cytokin responce to aerobic exercise in postmenopausal healthy women
  1. Tez No: 91232
  2. Yazar: MEHMET ASLANHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırmamızda; jinekolojik, antropometrik ve rutin laboratuar tetkikleri benzer olan 30 sağlıklı postmenopozal olgu üzerinde çalıştık. Kemik metabolizmasındaki etkileri giderek belirginleşen biyokimyasal belirteçlerin, aerobik endurans egzersizine verecekleri erken dönemdeki yanıtı test etmeyi planladık. Randomize olarak belirlenen olgular 15 'erli iki grupta incelendi. Tüm deneklerin, başlangıç kan örnekleri alındı ve 500 mg elementer kalsiyum/gün 5 gün süreyle kullanmaları sağlandı. Egzersiz grubu ayrıca, 5 km/saat hızda 30 dak/gün-5 gün treadmill' de koşturuldu. 2. kan örnekleri 48. saatte ve 3. 'sü 5. günde alındı. Serum nitrik oksit (NO), interferon-gama (IFN^y) ve tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-a) seviyelerini 2. ve 3. ölçümlerde artmış olarak bulduk, interlökin 1-beta (IL1-0) ise 48. saatte ve 5. günde azalma gösterdi. Tartrata dirençli asit fosfataz (TRAP) düzeyi 48. saatte başlangıç seviyelerinde kalırken, 5. günde anlamlı olarak azalma gösterdi. Bu verilerden özellikle, NO ve IFN^y'nın artışı ile beraber olan IL1-0 ve TRAP'ın azalması, çalışmamızda, kemik formasyonunu uyardığımızı ve rezorbsiyonunu kısıtladığımızı düşündürür. Kemik rezorbsiyonunun belirleyicilerinden olan TNF-a 'nın yükselmesi ise, egzersizin immun sistemi aktive edişiyle yorumlanabilir. Sonuç olarak bu veriler;özellikle kemik rezorbsiyonunun baskın olduğu dönemlerde, haftada 3-4 gün yapılacak 30 dakikalık hızlı yürüyüş gibi aerobik egzersizlerin ve kalsiyumun artmış kemik döngüsünü normal sınırlara çekebileceğini göstermektedir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY A hormone-dependent increase in bone resorption and accelerated bone loss in the first 5 or 10 years after the menopause appears to be the main pathogenetic factor in postmenopausal osteoporosis. A large number of immune and hemopoietic factors have been shown to be responsible for this stage.The aim of this study was to assess the early response biochemical determinants whose effects on bone mineral metabolism are getting appearent such as nitric oxide (NO),interleukin-1 beta (IL-1 p), interferon-gama (IFN^y), tumour necrosis factor-alpha (TNF-a) and tartrate resistant acid phosphatase (TRAP). 30 postmenopausal healthy women who were 1 to 5 yeared postmenopausal with similar gynecological.antropometrical and routine laboratory values. Subjects were randomly divided into two groups. First group (15) were taken 500 mg elementary Ca for five days. Second group (15) were run on treadmill in 5 kms/h velocity and also taken 500 mg Ca for five days. Serum levels of NO, IL1-0, IFN^y,TNF-oc.TRAP were measured at baseline and at the 2th and 5th day. In the second and third measurements we found the serum levels of NO, IFN^y and TNF-a as increased, whereas IL1-P decreased at the 2th and 5th day. TRAP level keeped its initial levels at the 2th day, but at the 5th day it was found to be significantly decreased in both groups. From these datas especially decreasing of IL1-p and TRAP which were accompanied with increased NO and IFN-y suggest that we stimulated bone formation and reduced resorption in our study.TNF-a which is one of the determinants of bone resorption may be suggested as immune system activation by exercise. 54