İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne başvuran hastaların başvurusunu etkileyen faktörler
Factors affecting the application of patients applying to Inonu University Turgut Özal Medical Center
  1. Tez No: 912367
  2. Yazar: KÜBRA SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Sağlık her şey demektir. Sağlıkları sayesinde bireyler günlük yaşamlarını idame ettirebilirler. Bu nedenle sağlık hizmetleri insanlar için çok önemli bir konumdadır. Sağlık hizmetlerinin kullanımına etki eden pek çok faktör vardır. Bu faktörler kişisel özelliklerden çevresel özelliklere kadar pek çok unsurdan etkilenmektedir. Bu çalışma ile de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi polikliniklerine başvuran hastaların başvurusunu etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2024 yılı Ocak-Mayıs ayları arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi polikliniklerine başvuran hastalara yapılmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. 404 hastaya ulaşılmıştır. Basit rastgele örnekleme yöntemi ile hastalar seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Health means everything. Individuals can sustain their daily lives thanks to their health. Therefore, health services are very important for people. There are many factors affecting the utilization of health services. These factors are influenced by many factors ranging from personal characteristics to environmental characteristics. In this study, it was tried to determine the factors affecting the application of patients applying to the outpatient clinics of Inonu University Turgut Özal Medical Center. Material and Methods: This study was conducted on patients who applied to the outpatient clinics of Inonu University Turgut Özal Medical Center between January and May 2024. Our study is a cross-sectional study. 404 patients were reached. Patients were selected by simple random sampling method.