Çocukluk çağında kronik öksürük ve santral obezite ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between chronic cough and central obesity in childhood
  1. Tez No: 912377
  2. Yazar: FURKAN ORPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Öksürük ve obezite sık karşılaşılan klinik tablolardır. Kronik öksürük, 4 haftadan uzun süren öksürüktür ve hasta ile ailesi üzerinde olumsuz etkileri düşünüldüğünde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kronik öksürük yaklaşımları için yapılan çalışmalarda antropometrik değerlendirmelerin kısıtlılığı dikkat çekmektedir. Obezite üzerine yapılmış çalışmalarda normal vücut kitle indeksine rağmen artmış bel çevresi ile saptanan santral obezitenin özellikle koroner arter hastalığı gibi kronik süreçlerde rol aldığı belirtilmiştir. Literatürde obez olanlarda kronik öksürük şikâyeti daha fazla bulunmuş veya var olan şikayeti arttırdığı gözlemlenmiş. Ancak çocuklarda bu noktada en son bilgimiz dahilinde çalışma kısıtlıdır. Çalışmamızda kronik öksürük şikayetiyle başvuran hastaların antropometrik ölçümleri yapılarak sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması ve kronik öksürük ile santral obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı'nda, 2023- 2024 yılları arasında 6-17 yaşları arasında 4 haftadan uzun süre öksürük şikayeti olan 58 çocuk ile öksürük şikayeti olmayan, çeşitli sebeplerle başvuran bilinen kronik hastalığı olmayan 66 çocuk çalışmaya alındı. Kronik öksürüğe sahip olan ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Antropometrik ölçümleri de içeren anket soruları ile hasta verileri toplandı. Kronik öksürük yaklaşım algoritmaları uygulanarak teşhis için gereken veriler hastane veri sisteminden geriye dönük ya da başvuru anında toplandı. Antropometrik ölçümlerin kronik öksürük ile olan ilişkisi analiz edildi. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
Cough and obesity are common clinical presentations. Chronic cough is a cough lasting longer than 4 weeks and is an important public health problem considering its negative effects on the patient and his/her family. The limitation of anthropometric evaluations in studies conducted for chronic cough approaches draws attention. In studies on obesity, it has been reported that central obesity, which is detected with increased waist circumference despite a normal body mass index, is especially involved in chronic processes such as coronary artery disease. In the literature, the complaint of chronic cough was found to be higher in obese patients or it was observed to increase the existing complaint. However, studies in children are limited to the best of our knowledge at this point. In our study, we aimed to compare the anthropometric measurements of patients presenting with chronic cough with a healthy control group and to evaluate the relationship between chronic cough and central obesity. Between 2023 and 2024, 58 children aged 6-17 years with cough for more than 4 weeks and 66 children without cough and without known chronic diseases who were admitted for various reasons were included in the study at the Department of Pediatric Immunology and Allergy, Selçuk University Faculty of Medicine. Two groups were formed as chronic cough and control group. Patient data were collected with a questionnaire including anthropometric measurements. Chronic cough approach algorithms were applied and the data required for diagnosis were collected from the hospital data system retrospectively or at the time of admission. The relationship between anthropometric measurements and chronic cough was analyzed. A p value