Doğum korkusu ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: geçerlik-güvenirlik çalışması
Adaptation of the fear of birth scale to Turkish: validity-reliability study
- Tez No: 912376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AYDIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fairbrother ve ark. (2021) tarafından geliştirilen Childbirth Fear Questionnaire-Doğum Korkusu Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir araştırmadır. Araştırmamız metodolojik tipte bir çalışmadır. Örneklem gurubunu çalışmaya katılmayı kabul eden, gebeliğinin 2. trimerter ve 3. trimesterinde olan ve normal doğum planlayan gebeler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu ve Doğum Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma Haziran- Aralık 2023 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 298 gebe örneklemi oluşturmuştur. Verilerin değerlendirilmesi SPSS for Windows 22 paket programı ve LISREL 8.80 paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçeğin dil geçerliliğinin sağlanmasında geri çeviri tekniği kullanılmıştır. Kapsam geçerliliğinin sağlanmasında 10 uzmandan görüş alınarak kapsam geçerlilik indeksi 0.98 hesaplanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucu Doğum Korkusu Ölçeğinin, bütün maddelerin faktör yüklerinin 0,849 ile 0,430 arasında olduğu ve açıklanan varyans %66.456 olduğu saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analiz sonucu x2/sd 5.19, GFI 0.96, AGFI 0.96, CFI 0.96, RMSEA 0.059 ve SRMR 0.062 olarak kabul edilebilir değerde olduğu saptanmıştır. Cronbach alpha katsayısı 0.961 olarak tespit edilmiştir. Madde korelasyon katsayılarının 0.308-0.627 aralığında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Doğum korkusuna yönelik Childbirth Fear Questionnaire-Doğum Korkusu Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir araç olduğu ve yapılacak olan başka çalışmalarda kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a research conducted to determine whether the Turkish form of the Childbirth Fear Questionnaire developed by Fairbrother et al. (2021) is a valid and reliable tool. This research is a methodological type of study. The sample group consists of pregnant women who agreed to participate in the study, are in the 2nd and 3rd trimesters of their pregnancy and are planning a normal birth. Personal information form and Fear of Childbirth Scale were used to collect research data. The research sample consisted of 298 pregnant women who applied to Adıyaman University Training and Research Hospital between June and December 2023. Evaluation of the data was analyzed with SPSS for Windows 22 package program and LISREL 8.80 package program. Back translation technique was used to ensure the language validity of the scale. To ensure content validity, opinions of 10 experts were taken and the content validity index was calculated as 0.98. As a result of explanatory factor analysis, it was determined that the factor loadings of all items of the Fear of Childbirth Scale were between 0.849 and 0.430 and the explained variance was 66.456%. The confirmatory factor analysis result was found to be acceptable as x2/sd 5.19, GFI 0.96, AGFI 0.96, CFI 0.96, RMSEA 0.059 and SRMR 0.062. Cronbach alpha coefficient was determined as 0.961. It was determined that item correlation coefficients ranged between 0.308-0.627. It has been determined that the Turkish form of the Childbirth Fear Questionnaire is a valid and reliable tool and can be used in other studies.