Futbolcular için bir dual task değerlendirme yönteminin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of a dual task assessment method for football players
- Tez No: 912378
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜN FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Spora geri dönme kararı, geleneksel olarak öncelikle fiziksel performansa odaklanan değerlendirmelere dayanmıştır. Ancak, son literatür fiziksel performansın ötesindeki değerlendirmeleri de kapsayan daha geniş bir yaklaşımı savunmaktadır. Geleneksel çift görev test yöntemleri, gerçek oyun sırasında deneyimlenen talepleri doğru bir şekilde yansıtmakta yetersiz kalmakta ve futbolcuların çift görev kapasitesini yeterince değerlendirememektedir. Tezimizin amacı, futbolcular için oyun içi senaryoları simüle eden bir çift görev değerlendirmesi geliştirmekti. Ayrıca oyuncuların bilişsel ve fiziksel performanslarını değerlendirmek istedik. Katılımcılar ısınmanın ardından yapılması planlanan fiziksel testlere rastgele girdiler: top sektirme (ayakla), hızla top sürme, uzun pas ve yeni geliştirilmiş çift görev değerlendirmesi. Yeni dual task değerlendirmesi, oyuncuları bilişsel olarak zorlamak için futbol maçından olası senaryoları ve fiziksel olarak da modifiye T-testini içeriyordu. Sonuçlar, fiziksel performans ölçütleri ile çift görev performansı arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadığını gösterdi. Bununla birlikte, çift görev koşulları altında değiştirilmiş T-testinin tamamlanma süresinde belirgin bir artış gözlemlendi. Sonuç olarak, bu yenilikçi değerlendirme, oyuncuların fiziksel performanstan bağımsız olan ve mevcut testlerle yeterince ölçülemeyen çift görev kapasitesini ölçmek için değerli bir araç sunmaktadır. Bulgular, düşük çift görev kapasitesine sahip oyuncuların, bir rakibin baskısı altında pas vermek gibi bilişsel yük altındayken performansı sürdürmekte zorlandığını göstermektedir. Buna karşılık, üstün çift görev becerilerine sahip oyuncular performanslarını koruyabilmiş ve sadece %10'a kadar marjinal bir düşüş yaşamışken, yetersiz çift görev becerilerine sahip oyuncular %50'ye varan performans düşüşleriyle karşılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision to return to the sport has traditionally relied on assessments focused primarily on physical capabilities. However, recent literature advocates for a broader approach that encompasses evaluations beyond physical performance. Conventional dual-task testing methodologies fail to accurately replicate the demands experienced during actual gameplay and do not adequately assess the dual-task capacity of football players. The objective of our thesis was to develop a dual-task assessment that simulates in-game scenarios for football players and to evaluate the players' cognitive and physical performance. Participants underwent four randomized tests following a warm-up: juggling (foot), speed dribbling, long passing, and the newly developed dual-task assessment. The novel dual-task assessment incorporated game-related scenarios to cognitively challenge players while they executed a modified T-test. The results indicated no significant correlation between physical performance metrics and dual-task performance.