Adenotonsiller dokunun hipertrofisinde FGFR1 reseptörünün rolü
The role of FGFR1 receptor in adenotonsillar hypertrophy
  1. Tez No: 912387
  2. Yazar: OĞUZHAN KATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Adenotonsiller hastalıklar, tüm dünyada KBB hekimlerinin en sık karşılaştıkları problemlerdir. Adenotonsiller hipertrofiye bağlı hava yolu obstrüksiyonu ve kronik adenotonsiller inflamasyon bu hastalıkların en sık görülen formları olup, klinik bulguları, hastalık seyirleri ve dokuda neden oldukları değişimler bakımından birbirinden ciddi farkları bulunmaktadır. Bu hastalıkların gelişimlerine sebep olan faktörler tam bilinmemektedir. FGFR1, transmembran tirozin kinaz reseptör ailesine ait bir reseptör proteindir. Yapılan çalışmalarda, hücre bölünmesi, farklılaşması, hayatta kalması gibi pek çok hücresel fonksiyonda ve fibrozis veya inflamasyon gibi doku yanıtlarının gelişmesinde rolü ortaya konmuştur. Çalışmamızın amacı, FGFR1 reseptörünün etkinliğinin, adenotonsiller dokuda görülen patolojilerde etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle adenoid ve tonsil dokusundaki FGFR1 reseptörünün yerleşimi FGFR1 antikoru kullanılarak immünohistokimyasal olarak gösterilmiştir. Ardından kronik tonsillit veya adenotonsiller hipertrofi nedeniyle tonsillektomi veya adenotonsillektomi yapılmış olan 59 hastanın muayenede saptanan adenoid ve tonsil büyüklükleri, ölçülen doku hacim ve kütleleri ve doku içerisindeki FGFR1 konsantrasyonları ölçülerek karşılaştırılmıştır. Yapılan bu incelemeler sonucunda tonsil ve adenoidlerde FGFR1'in germinal merkez dışındaki hücrelerde bulunduğu görülmüştür. Tonsil dokusunda FGFR1 konsantrasyonu ile doku hacmi ve kütlesi arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır (p0.05). Bu bulgular bize tonsil dokusunun hipertrofisinde FGFR1 reseptörünün rolünün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Adenotonsillar diseases are frequently encountered in ENT practice. The two most common forms of adenotonsillar disease is adenotonsillar hypertrophy leading to airway obstruction and chronic adenotonsillar inflammation. These forms have different clinical presentations, disease progressions and pathological mechanisms, and the underlying causes are not exactly known. FGFR1 is a receptor protein from transmembrane tyrosine kinase protein family. It is shown in the literature that FGFR1 plays important roles in cellular functions such as cell growth, proliferation and survival; and tissue responses such as inflammation or fibrosis. The aim of this study is to determine if FGFR1 plays a role in pathologies of adenotonsillar tissue. The localization of FGFR1 in adenotonsillar tissues is determined immunohistochemically by using FGFR1 antibodies. After that, adenoid and tonsil sizes determined in physical examination, tissue volume and mass of the surgical specimens and tissue FGFR1 concentrations of 59 children who underwent tonsillectomy or adenotonsillectomy because of adenotonsillar hypertrophy or chronic inflammation are measured and compared. Results show that in adenoid and tonsil tissue, FGFR1 is located in cells outside the germinal centers. In palatine tonsils, FGFR1 concentration is found to be negatively correlated with tissue volume and mass (p0.05). These findings show that FGFR1 receptor may play a role in the hypertrophy of palatine tonsils.