Türk toplumundaki çocukluk çağı otizm spektrum bozukluğundaki kraniofasial morfoloji
Craniofacial morphology of autism spectrum disorder in childhood age among Turkish population
  1. Tez No: 912386
  2. Yazar: FATİH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRRİYET ÇETİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Otizm spektrum bozukluğu sosyal iletişimdeki farklılıklar ve zorluklar, özel ilgilerin ve tekrarlayan davranışların varlığıyla karakterize edilen nörogelişimsel bir durumdur. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların yüz fenotipindeki farklılıkların tanımlanması, OSB 'li olan çocuklarda embriyolojik beyin gelişimindeki değişiklikleri yansıtabilir. Kraniofasial anomaliler sıklıkla nörogelişimsel sendromalarda ortaya çıkar çünkü craniafacial bölgeler intrauterinde beyinle aynı ektodermal tabakadan köken alır ve intrauterin süreçte gelişime devam eder. Bu facial ve mikro fiziksel anomalilerin (MFA) entelektüel fonksiyonlarla ilişkili olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmaya 6-10 yaşları arasında 50 erkek toplamda 66 OSB 'li çocuk dahil edilmiştir. Her çocukta baş çevresi ölçümü ve antropometrik noktalar (baş çevresi, lateral canthus uzaklığı, philtrum yüksekliği, burun ucu yüksekliği, mandibula yüksekliği (alt dudak çizgisinden gnathion noktasına kadar olan uzaklık), alın yüksekliği (Saç çizgisinden glabella noktasına çekilen hattın kestiği yerdir), angulus oris uzaklığı) belirlenmiş ve bu uzaklıklar ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda otizm şiddetini belirlemede kızlar ve erkekler olarak her iki grupta da baş çevresi ölçüsünün otizm şiddetine etki ettiği gözlemlenmiştir. Alın yüksekliği kızlarda ortalama 45.71 ± 6.88 (p=0.176), erkeklerde ise ortalama 38.95 ± 5.75 (p=0.200), baş ölçüsü kız grubunda ortalama 52.13 ± 2.17 (p=0.166), erkek grubunda ise ortalama 53.60 ± 2.14 (p=0.187) şeklinde görülmüştür. Otizm şiddeti için baş çevresi ölçüsü önemli bir değerdir. Baş çevresinin artması ve alın yüksekliğinin azalması OSB'nin şiddettinin arttığını göstermektedir. Daha önce yapılmış çalışmalara ilave olarak OSB 'li Türkiye 'de yaşayan çocukların morfolojik ve morfometrik değerlendirmelerinin GOBDÖ2-TV ve TİGE-II skorlarının derecelendirmesi ve karşılaştırılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder is a neurodevelopmental condition characterized by differences and difficulties in social communication, the presence of special interests and repetitive behaviors. The identification of differences in the facial phenotype of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) may reflect alterations in embryologic brain development in children with ASD. Craniofacial anomalies often occur in neurodevelopmental syndromes because the craniofacial regions originate intrauterine from the same ectodermal layer as the brain and continue to develop intrauterine. Studies have shown that these facial and micro physical anomalies (MFA) are associated with intellectual functioning. In this study, a total of 66 children with ASD (50 boys and 50 girls) aged 6-10 years were included. Head circumference and anthropometric points (head circumference, lateral canthus distance, philtrum height, nasal tip height, mandibular height (the distance from the lower lip line to the gnathion point), forehead height (the distance from the hairline to the glabella point), angulus oris distance) were determined and these distances were measured in each child. As a result of the measurements, it was observed that the head circumference measurement affected the severity of autism in both groups, girls and boys. The mean forehead height was 45.71 ± 6.88 (p=0.176), for girls and 38.95 ± 5.75 (p=0.200), for boys, and the mean head circumference was 52.13 ± 2.17 (p=0.166), for girls and 53.60 ± 2.14 (p=0.187) for boys. Head circumference is an important value for autism severity. Increasing head circumference and decreasing forehead height indicate an increase in the severity of ASD. In addition to previous studies, morphologic and morphometric evaluations of children with ASD living in Turkey are important in terms of grading and comparison of GOBDÖ2-TV and TİGE-II scores.