Yapay zekanın halkla ilişkiler uygulamaları, etiği ve uzmanlarının rollerine etkisi
The Role of the public relations expert in artificial intelligence supported public relations applications
  1. Tez No: 912402
  2. Yazar: MEHMET AĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnsan zekâsından nevi şahsına münhasır işleyiş ve mekaniklerle ayrılan yapay zekâ (YZ) teknik ve teknolojideki alelade gelişmeler olarak görülemez. Zira YZ 21. yüzyılın buhar motoru veya elektriği olarak tüm paradigmaları değiştirme gücüne sahiptir. Halkla ilişkiler endüstrisi YZ'nin etkilerinden muaf olmayacaktır, sektörün geleceği açısından teknolojinin olası etkilerini ve potansiyelini anlamak elzemdir. Teknolojilerinin gelişimini tamamlamamış olması araştırmalarda belirsizliklere sonuçlarda sapmalar yol açmaktadır. Değerlendirme Amaçlı Araştırma Metodu ile hem YZ'nin mevcut durumu ortaya konulmuş hem de halkla ilişkiler endüstrisinin yeni teknolojiyle olan etkileşimi incelenmiştir. İlk bölümde, sanılanın aksine YZ'nin mantık veya biyolojiyle ilişkili olmadığı, bilakis muazzam oranda işlem gücünü desteğindeki istatistiğin ve matematiğin sonucu olduğu tartışılmıştır. İkinci bölümde YZ'nin ekonomik yapılar üzerindeki etkileri tıpkı buhar gücü ve elektrik gibi mal-hizmet üretim paradigmalarını topyekûn değiştirme gücü üzerinden ele alınmıştır. Fakat bölümde değinildiği üzere YZ insan kararlarını etkileme, kendi başına karar alma yeteneğiyle diğer genel amaçlı teknolojilerden ayrılmaktadır. Üçüncü bölümünde YZ'nin halkla ilişkiler disiplini ve endüstrisi üzerindeki etkilerine yönelik literatürün detaylı incelemesi yapılmıştır. Bölümde halkla ilişkiler endüstrisinin nitelikleri masaya yatırılmış, teknolojinin neden olacağı değişimden hangi alanlarda ve düzeylerde etkileneceği tartışılmıştır. Nitekim YZ'nin yetkinliğinin halkla ilişkiler uygulamalarının kolaylıkla üstesinden gelmesi için yeterli olduğu ortaya konmuştur. Son bölümde ise yaratıcılığa, bilgi ve deneyime dayalı halkla ilişkiler mesleğinin otomasyonlaşmaya karşı teknolojiyle etkileşim alanlarının oluşturulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI), distinct from human intelligence in its functioning and mechanics, cannot be regarded as merely another technical advancement. Like steam engine or electricity of previous centuries, AI has the potential to redefine paradigms. Its impact on the public relations industry is inevitable, necessitating an understanding of the technology's implications for the sector's future. The incomplete development of technologies often creates uncertainties in research and deviations in results. The Evaluative Research Method examines both AI's current state and its interaction with the public relations industry. The first section argues that AI is not rooted in logic or biology, but in statistics and mathematics supported by massive computational power. The second section explores AI's effects on economic structures, akin to past transformative technologies like steam power and electricity, which revolutionized production. However, unlike other general-purpose technologies, AI stands out due to its ability to influence and autonomously make decisions. The third section presents a detailed review of literature on AI's impact on public relations as both a discipline and industry. It highlights how AI transforms traditional practices, enhancing automation, personalization, and decision-making. The final section analyzes the unique qualities of public relations and the areas where technology-driven changes may occur. By addressing AI's role in reshaping public relations, this study underscores the need for the industry to prepare for rapid technological evolution while navigating the challenges and opportunities it presents.