Klasik badminton antrenmanlarının lipid ve glikoz metabolizması üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of classic badminton trai̇ni̇ng on lipid and glucose metaboli̇sm
- Tez No: 912403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık klasik badminton antrenman programının sporcuların fiziksel özellikleri ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerini incelemektir. Katılımcıların yaş ortalamaları 20.3±1.07 yıl, boy uzunlukları 172.6±3.91 cm, vücut ağırlıkları 68.2±3.17 kg ve BMI ise 18.5±2.6 olarak ölçülmüştür. Katılımcılar antrenman öncesi ve sonrası daha önceden belirlenmiş olan sağlık kuruluşuna giderek kan ölçümlerini yaptırmışlardır. Katılımcılara herhangi bir diyet programı uygulanmamıştır. Aynı zamanda başka bir egzersiz yapmamaları konusunda uyarılmışlardır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin ön test-son test ölçümleri değerlendirilirken Bağımlı gruplar T Testinden faydalanılmıştır. Hata payı .05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of an 8-week classical badminton training program on the physical characteristics and biochemical parameters of athletes. The participants had an average age of 20.3±1.07 years, an average height of 172.6±3.91 cm, an average body weight of 68.2±3.17 kg, and a BMI of 18.5±2.6. The participants underwent blood tests at a predetermined health facility both before and after the training program. No dietary program was applied to the participants, and they were advised not to engage in any other forms of exercise. The collected data were analyzed using SPSS version 26.0. For evaluating the pre-test and post-test measurements, the dependent samples t-test was utilized. The significance level was set at .05.