Klimakterik dönemdeki kadınlarda menopozal semptom şiddeti ve yaşlanma anksiyetesi düzeyinin belirlenmesi
Determination of menopausal symptom severity and aging anxiety level in women in the clinical period
  1. Tez No: 912401
  2. Yazar: MERVE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma klimakterik dönemdeki kadınlarda menopozal semptom şiddeti ve yaşlanma anksiyetesi düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Etlik Lokman Hekim Hastanesi'ne herhangi bir nedenle başvuran 45-60 yaş grubu arasındaki 215 kadınla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplamada Tanıtıcı Bilgiler Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Orta Yaş Kadınlar İçin Yaşlanma Anksiyetesi Ölçeği (OYKYAÖ) kullanılmıştır. Verilerin SPSS programında analiz edilmiş; istatistiksel değerlendirmede ikili grup karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi kullanılırken, ikiden fazla kategorili değişkenlere göre karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H analizi kullanılmıştır. Araştırmada üç ya da daha fazla grupta tespit edilen anlamlılığın hangi gruptan kaynaklandığının tespitinde Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi uygulanmıştır. MSDÖ ve OYKYAÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the severity of menopausal symptoms and the level of aging anxiety in climacteric women. The study was conducted with 215 women aged 45-60 years who applied to Etlik Lokman Hekim Hospital for any reason. In the data collection process of the study, an introductory information form, the Menopause Symptoms Rating Scale (MSRS) and the Aging Anxiety Scale for Midlife Women were used. In the evaluation of the data, Mann Whitney U analysis was used for groups of 2, while Kruskal Wallis H analysis was used for comparisons according to variables with more than 2 categories. In the study, the Mann Whitney U test with Bonferroni correction was applied as an analysis to determine which group was the source of the significance detected in three or more groups. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between the scale and sub-dimension scores.