Formulaic words in the Turkish national corpus
Türkçe ulusal derleminde kalıp sözler
- Tez No: 912422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KURTOĞLU ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Türkçe Ulusal Derlemi'nde kalıp sözlerin sıklık, yapı, anlam, işlev ve bağlamsal özellikleri niceliksel ve niteliksel olarak incelenmiştir. Türkçe Ulusal Derlemi'nden elde edilen bağlamların mevcut Gökdayı (2011) kalıp sözleri sınıflandırma kriterlerine göre değerlendirip, bağlam etkisinin rolü sonucunda değişen işlev, anlam ve bağlamsal özellikler gösterilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalara bakıldığında, atasözleri, deyimler, ikilemeler ve birleşik sözcükler konusunda birçok çalışma yapılmış fakat kalıp sözlerle ilgili yeterince araştırma yapılmamıştır. Mevcut olan kalıp sözler üzerinde detaylı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda, öncelikle Gökdayı'nın Türkçede Kalıp Sözler kitabındaki kalıp sözlerin derlemdeki sıklığı tespit edilmiş daha sonra ise bu kalıp sözler içerisinden, sık kullanılan kalıp sözlerin yapısal, anlamsal, işlevsel ve bağlamsal özellikleri incelenmiştir. Bu doğrultuda nitel ve nicel incelemeler yapılmıştır. Kalıp sözlerin Türkçe Ulusal Derlemi doğal verisi üzerinden çalışılmamış olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışması ile Türkçe Ulusal Derlemi'nde Türkçedeki kalıp sözlerin kapsamlı bir incelemesi yapılmaya ve bu sayede Türkçe söylemdeki kullanımlarının daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçların Türkçenin eğitimi öğretimi alanında da fayda sağlayacağı, bu doğrultuda Türkçe ders kitapları hazırlanması ve ayrıca hazırlanması muhtemel olan ileriki“kalıp sözler sözlüğü”gibi özel bir sözlük hazırlanabilmesine katkı sunacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda, kültür ve iletişim alanlarında yapılacak olan çalışmalar için de bir yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study uses both quantitative and qualitative methods to analyze the structure, meaning, function, context, and frequency features of formulaic words found in the Turkish National Corpus. Gökdayı's (2011) formulaic word categorization criteria is applied to analyze the existing contexts derived from the Turkish National Corpus. The results demonstrates how the context effect changes the contexts' function, meaning, and contextual aspects. When we look at the studies on this subject, many studies have been done on proverbs, idioms, reduplications and compound words, but not enough research has been done on formulaic/pattern words. Detailed studies need to be carried out on existing formulaic words. In this regard, first of all, the frequency of formulaic words in Gökdayı's book“Formulaic Words in Turkish”in the corpus is determined. Then, among these formulaic words, the structural, semantic, functional and contextual features of frequently used formulaic words are examined. In this direction, qualitative and quantitative classifications are made. It is seen that formulaic words have not been studied on the TNC natural data. With this thesis study, a comprehensive analysis of Turkish formulaic words in the Turkish National Corpus has been provided, and thus, a better understanding of their use in Turkish discourse has been attempted. It is conceived that the results obtained may also be beneficial in the field of Turkish Language Education and may contribute to the preparation of Turkish textbooks and a special dictionary such as“ the dictionary of formulaic words”that is likely to be prepared in the future. At the same time, it is predicted that it can be a guide for studies to be carried out in the fields of culture and communication.