A corpus-based approach to Turkish EFL textbook evaluation: Single word and four-word bundle frequency
Türk İngilizce öğretimi ders kitaplarının değerlendirilmesinde derlem tabanlı bir yaklaşım: Sözcük ve dörtlü sözcük grupları kullanım sıklıkları
- Tez No: 385544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ders kitapları sınıf içi eğitimde önemli bir yer tutmaktadırlar ve bir değerlendirmeden geçirilmeleri de bu yüzden oldukça önemlidir. Türkiye'de çok büyük bir öğrenci kitlesi tarafından okunan ve birçoğu için temel kaynak olan Türk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı, ilkokul ve ortaokul seviyesindeki (4., 5., 6., 7. ve 8. sınıflar) İngilizce Yabancı Dil öğretimi ders kitaplarının değerlendirilmesi elzemdir. Bu kitapların konuşma dili içeriğini değerlendirmek için, derlem tabanlı bir değerlendime yolu benimsendi. Bu nedenle de Türkiye'deki 11 İngilizce öğretim öğrenci kitabı ile bunların alıştırma ve öğretmen kitaplarında yer alan diyaloglardan bir derlem oluşturuldu. Ayrıca, aradaki farklılıkları çalışmak ve derlem-tabanlı ders kitaplarının gerçekten konuşma dilini daha iyi yansıtıp yansıtmadığını görmek için, derlem-tabanlı bir ders kitabı olan Touchstone 1 kitabı derlemi oluşturuldu. Açık Amerikan Ulusal Derlemi'nin konuşma bölümündeki ilk üç binlik bantta yer alan sözcükleri ve dörtlü sözcük gruplarını referans listesi olarak kullanarak, bunların ders kitapları derlemlerindeki kullanım sıklıkları ve bunların her bir kitabın ne kadarını kapsadığı hesaplandı. Sonuçlar göstermiştir ki sınıf seviyesi yükseldikçe Türkiye'deki İngilizce ders kitaplarındaki sözcük seviyesinde düzenli bir artış , referans listesi sözcüklerini çok düşük seviyede içerdiğini gösterirken; Touchstone 1'in belirgin bir farklılık olmasa da, aynı seviyedeki Türkiyedeki kitaplara kıyasen daha fazla sözcük tipi içerdiğini ve bunları daha etkili bir şekilde tekrar ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Textbooks play a key role in language classrooms, and their evaluation is of great importance. The evaluation of the English as a Foreign Language (EFL) textbooks approved by the Turkish Ministry of National Education and studied in elementary and secondary state schools (4th, 5th, 6th, 7th, and 8th grades) in Turkey is essential as they are in use on a large scale and the primary source for many students. In order to evaluate the spoken language content of those textbooks, a corpus-based approach as an evaluation method was adopted, and a corpus of dialogues in 11 Turkish EFL course books in addition to their workbooks and teacher books was created. Similarly, corpus of dialogues from Touchstone 1, a corpus-based textbook, was also compiled to study the differences between the two corpora regarding whether corpus-based textbooks better reflect authentic spoken language. Using single words and four-word bundles from the first three 1000 bands in the spoken part of the Open American National Corpus (OANC) as a reference list, frequencies and percentages of their use in the textbook corpora were calculated. The results showed that while the EFL textbooks in Turkey cover the words in reference lists at a very low level without a gradual development as the grade levels increase, the Touchstone 1 covers more types and recycles them more effectively compared to the textbooks with corresponding grades, though the difference in formulaic language use was not outstanding.