Tek taraflı retinal ven oklüzyonu geçiren olguların diğer gözlerindeki retinal morfolojik değişimin optik koherens tomografi ile incelenmesi
Examination of retinal morphological changes in the fellow eyes of cases with unilateral retinal vein occlusion using optical coherence tomography
- Tez No: 912469
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN OKUDAN, PROF. DR. BERKER BAKBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tek taraflı retinal ven tıkanıklığı (RVT) olgularının diğer göz retina sinir lifi tabakası, ganglion hücre-iç pleksiform tabaka (GHİPT), ganglion hücre kompleksi (GHK) ve koroid kalınlığındaki değişikliklerini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif ve vaka-kontrol çalışmasında tek taraflı yeni retinal ven dal tıkanıklığı tanısı konulan 32 hasta ve 36 sağlıklı bireyin gözü üzerinde gerçekleştirildi. Otomatikleştirilmiş retina segmentasyonu için Swept-Source optik koherens tomografi (OKT) kullanıldı. Peripapiller retina sinir lifi tabakası, ganglion hücre tabakası, iç pleksiform tabaka, GHİPT, GHK ve koroid kalınlığı ölçümlerine ulaşıldı. Başvurudan sonraki 1. ve 6. aylarda olguların diğer gözleri değerlendirildi ve OKT ile kaydedildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 65,71±11,53 yıldı. 32 hastadan 15'i (%46) kadındı. Hasta grubunda hipertansiyon sıklığı %43, DM sıklığı ise %21 olarak belirlendi. RVT olgularının diğer göz GHİPT santral, GHK santral, GHK süperior ve GHK temporal değerlerinin ortalama değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla p=0,037; p=0,004, p=0,021, p=0,038). GHİPT süperior değeri anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,035). Peripapiller retina sinir lifi tabakası analizinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research was to investigate the changes in retinal nerve fiber layer, ganglion cell-inner plexiform layer (GCIPL), ganglion cell complex (GCC) and choroidal thickness in the fellow eyes of unilateral retinal vein occlusion (RVO) patients. Materials and methods: This retrospective study and case-control study was performed in 32 patients newly diagnosed as unilateral branch RVO and eyes of 36 healthy subjects. Swept-Source optical coherence tomography (OCT) was used for automatized retinal segmentation. The thicknesses of peripapillary retinal nerve fiber layer, ganglion cell layer, inner plexiform layer, GCIPL, GCC and choroidal thickness measurements were documented. The fellow eyes of the cases were evaluated and recorded with OCT in the 1st and 6th months following the application. Results: The mean age of the cases was 65.71±11.53 years. 15 (46%) were female of the 32 patients. The prevalence of hypertension was found to be 43% and the frequency of DM was 21% in the patient group. The mean values of GHIPT central, GCC central, GCC superior and GCC temporal values of fellow eye RVO cases were found to be significantly higher than the control group (p=0.037; p=0.004, p=0.021, p=0.038, respectively). GHIPT superior value was found to be significantly low (p=0.035). No significant difference was seen in the peripapillary retinal nerve fiber layer analysis compared to the control group.