Retina ven tıkanıklığı hastalarının etkilenmiş gözleri, diğer gözleri ve sağlıklı kontroller arasında optik koherens tomografik anjiyografik bulguların karşılaştırılması
  1. Tez No: 941222
  2. Yazar: KÜBRA NUR BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Retinal ven tıkanıklığı tanısı alan hastaların etkilenmiş gözleri ve diğer gözlerinde retina ve optik diskin mikrovasküler özelliklerinin Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKTA) kullanarak ölçülmesi ve sonuçların yaş ve cinsiyete uygun sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Ocak 2019-Ocak 2025 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran tek taraflı retinal ven tıkanıklığı tanılı hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 80 hastanın 160 gözü ve 80 sağlıklı kontrolün 80 gözü değerlendirildi. Tüm katılımcılar için Optik Koherens Tomografisi (OKT) ile santral makula kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ölçüldü. OKTA görüntülemeleri yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve radyal peripapiller kapiller pleksus'tan (RPKP ) elde edildi. YKP ve DKP için foveal avasküler zon (FAZ) alanı , FAZ çevresi, FAZ sirkülaritesi, foveal, parafoveal vasküler dansite (VD) ve RPKP VD verileri OKTA cihaz yazılımıyla elde edilmiştir. ImageJ yazılımı kullanılarak YKP ve DKP için vasküler alan dansitesi (VAD), vasküler uzunluk dansitesi (VUD), damar çapı indeksi (DÇİ), vasküler tortuosite indeksi (VTİ) ve makuler fraktal boyut (FB) değerlerleri hesaplanmıştır. AngioTool yazılımı kullanılarak ortalama lakünarite verileri elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler gruplar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to measure the microvascular properties of the retina and optic disc in fellow and affected eyes of patients with retinal vein occlusion using Optical Coherence Tomography Angiography and to compare the results with age and gender matched healthy subjects. Patients and Methods: Patients with unilateral retinal vein occlusion admitted to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital Ophthalmology Clinic between January 2019 and January 2025 were included in the study. A total of 160 eyes of 80 patients and 80 eyes of 80 healthy controls who met the inclusion criteria were evaluated. Central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness were measured by Optical Coherence Tomography (OCT) for all participants. OCTA images were obtained from superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) and radial peripapillary capillary plexus (RPCP). Foveal avascular zone (FAZ) area, FAZ perimeter, FAZ circularity, foveal, parafoveal vascular density (VD) and RPCP VD data for the SCP and DCP were obtained using OCTA software. Vascular area density (VAD), vascular length density (VUD), vascular diamater index (VDI), vascular tortuosity index (VTI), macular fractal dimension (FD) values were calculated for SCP and DCP using ImageJ software. Mean lacunarity data were obtained using AngioTool software. All data obtained were compared between the groups.