Retinal ven dal tıkanıklığında papiller ve peripapiller bölgenin mikrovasküler ve morfolojik yönden incelenmesi
Microvascular and morphological evaluation of the papillary and peripapillary regions in branch retinal vein occlusion
- Tez No: 898974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET YEŞİM ERÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışmada tek taraflı retinal ven dal tıkanıklığı (RVDT) geçiren hastalarda optik sinir başı (OSB) ve peripapiller bölgenin mikrovaskülaritesi, sinir lifi yapısı ve lamina kribroza (LK) morfolojisinin değerlendirilerek hastaların etkilenmeyen gözleri ve sağlıklı grup ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan 31 hastanın RVDT geçiren 31 gözü ile etkilenmeyen 31 gözü ve kontrol grubunun 31 sağlıklı gözü olmak üzere 93 göz değerlendirildi. Swept-Source Optik Koherens Tomografi (SS-OKT) ile peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve ganglion hücre tabakası (GHT) kalınlığı, Bruch membran açıklığı – minimum rim genişliği (BMA-MRG), peripapiller ve jukstapapiller koroid kalınlığı (PPKK ve JPKK), LK kalınlığı (LKK), anterior ve periferik LK derinliği (ALKD ve PLKD) ve LK kurvatür indeksi (LKKİ) ölçümleri yapıldı. SS-OKT Anjiografi ile (SS-OKTA) peripapiller radyal peripapiller kapillerler (RPK), yüzeyel ve derin kapiller pleksus (YKP ve DKP) ve koryokapillaris (KK) dansiteleri hesaplandı. Veriler gruplar arasında intravitreal enjeksiyon öyküsü, santral maküla kalınlığı (SMK), hipertansiyon (HT), etkilenen kadran ve zamana göre alt gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, lateralite, lens durumu, göz içi basıncı (GİB), biyometri ve topografik değerlerde anlamlı fark olmayıp (p>0,05), hasta grubunda santral kornea kalınlığı (SKK) kontrolden ince (p12 ayda yalnızca ortalama ve nazalde anlamlı ince; BMA-MRG inferiorda her iki grupta kontrolden düşükken (p=0,006) >12 ayda superior ve ortalama BMA-MRG de anlamlı düşük bulundu. (p=0,014 ve p=0,023). Sonuç: Çalışmamız RVDT hastalarında her iki gözü de etkileyen sistemik ve lokal faktörlerin bir arada bulunabildiğini, OSB değişiklikleri ve LK morfolojisinin patogenezde rolü olabileceğini göstermektedir. Hastalığın süresi, HT, enjeksiyon öyküsü ve etkilenen kadrana göre alınan farklı sonuçlar, klinik tablonun gelişiminde farklı hasta gruplarında birbirinden farklı patofizyolojik ve kompansatuar süreçlerin etkin olup venöz oklüzyonun primer ve sekonder komponentlerinin değişkenlik gösterebileceğini, bu değişiklikler ve alt gruplardaki farklılıkların RVDT gelişimine zemin hazırlayabilen yapısal özelliklerin göstergesi ve hemodinamik değişikliklerin erken bulguları olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the microvascularity, nerve fiber structure, and lamina cribrosa (LC) morphology of the optic nerve head (ONH) and peripapillary region in patients with unilateral branch retinal vein occlusion (BRVO) by comparing the affected eyes to both the unaffected eyes and a healthy control group. Materials and Methods: A total of 93 eyes were examined, including 31 eyes affected by BRVO, 31 unaffected fellow eyes and 31 healthy controls. Peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell layer (GCL) thickness, Bruch's membrane opening-minimum rim width (BMO-MRW), peripapillary and juxtapapillary choroidal thickness (PPCT and JPCT), LC thickness (LCT), anterior and peripheral LC depth (ALCD and PLCD), and LC curvature index (LCCI) measurements were obtained using Swept-Source Optical Coherence Tomography (SS-OCT). Additionally, radial peripapillary capillaries (RPC), superficial and deep capillary plexus (SCP and DCP), and choriocapillaris (CC) densities were calculated using SS-OCT Angiography (SS-OCTA). Data were compared between groups in relation to history of intravitreal injections, central macular thickness (CMT), hypertension (HT), affected quadrant, and duration- based subgroups. Results: No significant differences were found among the groups for age, sex, laterality, lens status, intraocular pressure (IOP), biometry, and topographic values (p>0.05). However, the central corneal thickness (CCT) was significantly thinner in the patient group compared to controls (p12 months. BMO-MRW was lower in the inferior quadrant in both groups compared to controls (p=0.006), and for eyes with >12 months BRVO, superior and mean BMO-MRW were also significantly lower (p=0.014 and p=0.023, respectively). Conclusion: This study demonstrates that systemic and local factors affecting both eyes can coexist in BRVO patients, suggesting that ONH changes and LC morphology may play a role in the pathogenesis. The differing results obtained based on disease duration, HT, injection history and affected quadrant indicate that different pathophysiological and compensatory processes may be involved in different patient groups, leading to variability in the primary and secondary components of venous occlusion. These changes and subgroup differences may serve as indicators of structural features that can predispose to the development of BRVO and could reflect early signs of hemodynamic changes.