İslam hukukunda evlenme engeli olarak sıhriyet ve hukuki sonuçları
Marriage as an obstacle in Islamic law and its legal consequences
  1. Tez No: 912508
  2. Yazar: TUNCAY SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP TÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, İslâm hukukunda evlenme engeli olarak sıhriyet incelenmiştir. Tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, konun yazılış amacı, konunun yazılmasındaki yöntem, konuyla ilgili yapılmış çalışmalar, evlilik kavramı ve evliliğin tarihçesi aktarılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde“İslâm hukukunda evlenme engelleri”, ikinci bölümde“İslâm hukukunda evlenme engeli olarak sıhriyet”, üçüncü bölümde ise“sıhriyet sebebiyle ortaya çıkan sonuçlar”incelenmiştir. Konular işlenirken ilk olarak kavramların İslâm hukukunda hangi anlama geldiği, oluşan bu mana farklılığının konuya etkisi, elde edilen hükmün doğurduğu toplumsal sonuçlar ele alınmıştır. Çalışmamızda konular incelenirken mezheplerin temel kaynakları üzerinde durulup bu mezheplerin hükümleri ve bu hükümlerin delilleri zikredilip değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında sıhriyeti oluşturan etkenlerin neticeleri üzerinde durulmuş ve vardığımız neticeyi belirterek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines kinship as a barrier to marriage in Islamic law. The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the purpose of writing the subject, the method of writing the subject, the studies on the subject, the concept of marriage and the history of marriage are explained. In the first part of the study,“obstacles to marriage in Islamic law”, in the second part“consanguinity as an obstacle to marriage in Islamic law”, and in the third part“the consequences arising from consanguinity”are examined. In the first part, the meaning of the concepts in Islamic law, the effect of this difference in meaning on the subject, and the social consequences of the ruling obtained were discussed. While examining the issues in our study, the main sources of the sects were emphasized and the rulings of these sects and the evidence of these rulings were mentioned and evaluated. In the conclusion part, the results of the factors that constitute khilafat are emphasized and the study is completed by stating the conclusion we have reached.