İslam Hukukunda ve Medeni Hukukta evlilik engelleri
Impediments to marriage in the Islamic Law and Civil Law
- Tez No: 227235
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Evlenme, sürekli bir hayat ortaklığı yaratmak üzere belirli şartları taşıyan erkek ve kadının hukuken geçerli şekilde birleşmesini ifade eder. Evlenme akdinin geçerli bir şekilde meydana gelmesi için, olumlu bazı koşulların bulunması ve olumsuz bazı koşulların da bulunmaması zorunlu olmaktadır.Bu tezde evliliğin muteber sayılabilmesi için bulunmaması gereken koşullar İslam hukuku ve Türk medeni hukuku açısından mukayeseli olarak incelenmiştir. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerek islam hukuku gerekse Türk medeni hukuku açısından sürekli evlenme engelleri ve sonuçları ele alınmıştır. İslam hukukuna göre sürekli evlenme engelleri kan hısımlığından, sıhrî hısımlıktan ve süt hısımlığından meydana gelmektedir. Medeni hukukta ise hısımlıktan (kan-sıhriyyet-evlatlık), önceki evlilikten ve akıl hastalığından doğmaktadır. İkinci bölümde ise geçici evlenme engelleri ve sonuçları incelenmiştir. Buna göre İslam hukukunda geçici evlenme engeli meydana getiren sebepler din farklılığı, boşanma, dört evlilik, sıhri hısımlık, mülkiyet ilişkisi, iddet, ihramlı olmak, lian ve zinadır. Medeni hukuka göre geçici evlenme engelleri ise yasal bekleme müddeti ve bulaşıcı hastalıklardır.
Özet (Çeviri)
The marriage provides a lasting partnership between men and women to certain conditions and which is legally valid way together. To be a valid whites to come, the marriage contract conditions include some positive and some negative as well as acting provisions excluded.In this work, the conditions of a valid marriage according to Islam and the Turkish civil law comparable. The work consists of two sections. In the first section, the permanent refusal of marriage and its consequences under Islamic and civil law. The blood kinship, the affinity, and milk-siblings shank. Are the barriers, in accordance with Islamic law, a Eheschließsung prevent. After the Turkish civil law relationship (kinship, affinity, and adoptive parent-child), mental illness and prior marriage of a person as Ehehindernisse. In the second section, the temporary obstacles to marriage and its consequences are investigated. The religious difference, divorce, marriage limit (with 4 married women), affinity, ownership, iddet (the length, a woman must wait after a divorce), ihram (consecration entering the state at pilgrimage), Lian and adultery under Islamic law are temporary Ehehindernisse. Under civil law, the statutory waiting period, and infectious diseases, the obstacles to marriage.