Kur'ân'ı Kerim ve Kutsal Kitab'a göre Hz. Adem
Adam according to the Bible and the Quran
  1. Tez No: 912509
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLİR RRUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Semavi dinler bağlamında ilk insan olarak kabul edilen Hz. Adem, birçok araştırmacı, alim, düşünür tarafından geçmişten günümüze üzerinde durulan, araştırılan bir konu ola-gelmiştir. Her biri Kur'ân'ı Kerim ve Kutsal Kitap'ta yer alan bilgilerden hareketle kendilerine bir Hz. Adem portresi çizmiştir. Müslümanlar, Hırıstiyanlar ve Yahudiler nasıl ki ilk insan, insanların atası bağlamında konuyu araştırmışlarsa diğer din ve inançlara mensup araştırmacılar da ilk insan konusuna kendi kutsal kitap ve inançlarından yola çıkarak açıklamalar getirmişlerdir. Çalışma, semavi dinler bağlamında değerlendirildiği için, konu ile ilgili Kutsal Kitap (Kitâb-ı Mukaddes) ve Kur'ân'ı Kerim'de yer alan bilgiler ışığında ilk insan olan Hz. Adem ve ona verilen“dil yeteneği”mukayese edilerek, ele alınmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden müteşekkildir. İlk bölümde Hz. Adem ile ilgili olarak Kutsal Kitap'ta yer alan anlatımlar ve bunlar ile ilgili yapılan yorumlar esas alınmıştır. Kur'ân'ı Kerim'de yer alan ayetlere ve yorumlarına ise öz olarak yer verilerek mukayesesi yapılmış, yer yer de diğer din ve inançlardaki yorumlara başvurulmuştur. Ele alınan konular şunlardır: Kutsal Kitap'ın neliği, dünyanın yaratılışı ve insanın yaratılış amacı, Hz. Adem'in ve Havva'nın yaratılışı, Hz. Adem'in çocukları olan Kabil ile Habil ve Şit, Aden cenneti, Hz. Adem ve eşinin cennetten kovulma serüveni ile; Kutsal Kitap'ın Tora, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna kitaplarında“İsim Verme”ile ilgili durumlar. İkinci bölümde ise Kur'ân'ı Kerim'de Hz. Adem ile ilgili ayetler ve bu çerçevede yapılan yorumlar esas alınıp, o konular ile ilgili Kutsal Kitap'taki bilgilere kısaca yer verilerek mukayese yapılmaya çalışılmıştır. Diğer din ve inançlara da kısmen yer verilmiştir. Ele alınan konular şunlardır: Kur'ân kıssaları, Hz. Adem kıssası, evrenin yaratılışı, Hz. Adem'in yaratılışı, yeryüzüne halife tayini, Hz. Adem'e öğretilen isimler ve lisan ilişkisi, Hz. Adem'e öğretilen isimlerin mahiyeti (ta'lîmu'l-esmâ), cennetin neliği, Adem'in dünya sürgünü, yasak ağaç ve Hz. Adem'in ailesi.
Özet (Çeviri)
Prophet Adam, who is accepted as the first human being in the context of Abrahamic religions, has been a subject that has been emphasized and researched by many researchers, scholars, and thinkers from past to present. Each of them drew a portrait of Adam based on the information in the Holy Quran and the Bible. Just as Muslims, Christians, and Jews have researched the topic of the first human being, the ancestors of humans, researchers from other religions and beliefs have also provided explanations about the first human being based on their own Holy Scriptures and beliefs. Since the study is evaluated in the context of divine religions, the first human being, Prophet Adam, and the“language ability”given to him are compared and discussed in the light of the information in the Holy Bible and the Quran. The study consists of an introduction and two parts. In the first section, the narratives about Adam in the Bible and the accompanying interpretations are taken as the basis. The verses in the Holy Quran and their interpretations are briefly included and compared, and sometimes interpretations in other religions and beliefs are referred to. The main topics addressed include the nature of the Holy Bible, the creation of the world and the purpose of human creation, the creation of Adam and Eve, the children of Adam - Kabil, Habil, and Seth - the Garden of Eden, the story of the expulsion of Adam and his spouse from paradise, as well as the detailed examination of the“naming”situations in the books of the Torah/Pentateuch, Matthew, Mark, Luke, and John. In the second section, verses from the Qur'an concerning Prophet Adam and the interpretations within this framework are taken as the basis. The information related to these topics in the Holy Bible is briefly mentioned for comparison. Other religions and beliefs are also partially included. The main topics addressed are as follows: Qur'anic narratives, the story of Adam, the creation of Adam, the appointment of Adam as a vicegerent on earth, the names taught to Adam and their relationship with language, the nature of the names taught to Adam, the teaching of the names (ta'līmu'l-asmā), the nature of paradise, Adam's exile to the world, the forbidden tree, and the family of Adam.