İmmunglobulin a nefropatili hastalarda renal prognozu öngörmede inflamasyon belirteçlerinin rolü
The role of inflammatory markers in predicting renal prognosis in patients with immunoglobulin a nephropathy
  1. Tez No: 912533
  2. Yazar: EMRULLAH TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: İmmunglobulin A nefropatisi (İgAN) dünyada en sık görülen primer glomerülonefrit olup kronik böbrek hastalığının önde gelen sebeplerindendir. İgAN için tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH) dışında onaylanmış prognostik serum biyobelirteci henüz yoktur. Son zamanlarda kan sayımı parametrelerinden elde edilen nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO), sistemik immun inflamasyon indeksi (Sİİ) ve pan-immun inflamasyon değeri (PİİD), hemoglobin, albumin, lenfosit, trombosit (HALP) skoru kullanımı ve raporlanması giderek artan, ucuz ve kolay erişilebilir inflamatuar belirteçlerdir. Çalışmamızda İgAN tanılı hastalarda inflamatuar belirteçlerin prognostik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğinde 2010-2024 yılları arasında renal biyopsi ile İgAN tanısı alan 131 hasta ile retrospektif olarak yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar değerleri, böbrek biyopsi bulguları, uygulanan tedaviler, son vizitteki tGFH, kreatinin, tam idrar tahlili ve proteinüri düzeyleri incelendi. Hastaların son vizitindeki tGFH değerinin tanı anındaki tGFH düzeylerine kıyasla %50 veya daha fazla azalması veya hastalarda son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi kötü prognoz olarak kabul edildi. Hastaların tanı anındaki NLO, TLO, Sİİ, PİİD ve HALP skoru hesaplanarak kaydedildi. Bu parametrelerin renal prognoz ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: 39 (3-158) ay izlem sonrasında 43 hastanın (%32.83) kötü prognoz, 88 hastanın (%67.17) ise iyi prognozla seyrettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Immunoglobulin A nephropathy (IgAN) is the most common primary glomerulonephritis worldwide and among the leading causes of chronic kidney disease. Currently, there are no validated prognostic serum biomarkers for IgAN apart from the estimated glomerular filtration rate (eGFR). Recently, inexpensive and easily accessible inflammatory markers derived from complete blood count parameters, including neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune inflammation index (SII), pan-immune-inflammation value (PIV), and hemoglobin, albumin, lymphocyte, platelet (HALP) score, have gained attention for their potential clinical use. This study aims to evaluate the prognostic significance of these inflammatory markers in patients diagnosed with IgAN. Materials and Methods: This retrospective study included 131 IgAN patients diagnosed with renal biopsy between 2010 and 2024 at UHS Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Nephrology Clinic. Data on demographic characteristics, laboratory values, renal biopsy findings, treatments, and follow-up data including eGFR, creatinine, urinalysis, and proteinuria levels were collected. A decline of ≥50% in eGFR or the development of end-stage renal disease during follow-up was defined as poor prognosis. NLR, PLR, SII, PIV and HALP scores at the time of diagnosis were calculated and recorded. Statistical analysis was performed to assess the relationship between these parameters and renal prognosis. Results: After a median follow-up of 39 (3–158) months, 43 patients (%32.83) were found to have a poor prognosis while 88 patients (%67.17) had a favorable prognosis. Comparison of hematological parameters and inflammatory markers between the groups revealed no significant differences in leukocyte, neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte counts, PLR, SII, or PIV.