Komünizm döneminin Arnavut edebiyatına yansımaları: İsmail Kadare örneği
Reflections of the communism sistem on Albanian literature: Example İsmail Kadare
  1. Tez No: 912532
  2. Yazar: ECE DİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKJIR KADRIU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma esas olarak Arnavutluk'taki komünizm döneminin Arnavut Edebiyatı'na yansımalarını ve bu bağlamda İsmail Kadare'nin eserlerine ve edebiyatçılığına etkilerini merkeze almaktadır. Çalışmamız Giriş, Sonuç ve Kaynakça dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Arnavut toplumunun tarihini ve Enver Hoca dönemine kadar geçirdiği evreleri genel hatlarıyla aktarmaya çalıştık. Birinci bölümde Enver Hoca ve komünizm döneminin Arnavutluk'taki hakimiyet yılları kronolojik bir sırayla verilmiştir. İkinci Bölümde komünizm döneminin Arnavut Edebiyatı üzerindeki etkileri incelenip, denetim ve sansür uygulaması altında hayata geçirilen propagandalar alt başlıklar halinde verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulanan bu propagandalar İsmail Kadare'nin romanları üzerinde ele alınmış ve yazarın edebiyatçılığı sayesinde okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın daha net anlaşılması ve eksikliklerin giderilmesi açısından İsmail Kadare'nin yirmi ciltlik güncel ve yenilenen eserlerinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda bu eserlerin çevirileri de tarafımızdan yapılmıştır. Sonuç bölümünde de çalışmamız boyunca elde ettiğimiz bulgulara yer verilmiştir. Kaynakça kısmında ise çalışmamızda yararlandığımız kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the reflections of the communism period in Albania on Albanian Literature and in this context, its effects on Ismail Kadare's works and literature. Our study consists of three parts except“Introduction”,“Conclusion”and“References”. In the Introduction section, we tried to convey the history of the Albanian society and the stages it went through until the reign of Enver Hoxha in general terms. In the first section, the years of rule of Enver Hoxha and the Communism period in Albania are given in chronological order. In the second section, the effects of the Communism period on Albanian Literature were examined and the propagandas implemented under the control and censorship practices are examined under subheadings. In the third section, these implemented propagandas are examined on Ismail Kadare's novels and an attempt is made to convey them to the reader through the author's literary works. To make our study more clearly understood and to eliminate the deficiencies, twenty volumes of Ismail Kadare's current and revised works were used. At the same time, the translations of these works were also made by us. The findings we obtained throughout our study are included in the conclusion section. The sources we used in our study are stated in the references section.