Milli kimliğin inşa sürecinde çağdaş Türk sanatı
Contemporary Turkish art in the process of building national identity
- Tez No: 912540
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Çağdaş Türk Sanatının millî kimlik inşasındaki rolü incelenmiştir. Çağdaş Türk Sanatı, geleneksel Türk sanatı ile modern sanatın harmanlanması yoluyla oluşmuştur. Türk kültürüne özgü motiflerin Batılı tekniklerle kullanıldığı Çağdaş Türk sanatında, Türk kültürü, tarihi ve sosyal yapısını yansıtan eserler yer almaktadır. Bir milletin düşünce ve yaşam biçimini belirleyen, gelenek ve göreneklerini şekillendiren, toplumsal değer yargılarını oluşturan millî kimlik, dil ve tarih unsurlarıdır. Çağdaş Türk Sanatı, Türk milletinin öz değerlerini merkeze alarak millî kimliğin inşasına katkı sağlamıştır. Çalışmada, ulus devlet inşa sürecinde özellikle erken Cumhuriyet döneminde ortaya konulan politik meselelerin izdüşümünden yola çıkılarak kimlikli Türk resminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın anlaşılabilmesi açısından Türk modernleşmesinin tarihsel süreci ve erken Cumhuriyet döneminde ortaya konan politik dönüşüm ve bu düşüncenin sanatsal yolla işlenmesi üzerine bilgi verilmiş, daha sonrasında Kimlikli Türk Resmini merkeze alan sanatçılar ve eserleri hakkında çıkarımda bulunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, millî kimlik inşası sürecinde sanatın etkisi ve önemini anlamak için bir başlangıç noktası olmakla beraber, Türkiye'nin tarihsel ve kültürel geçmişindeki sanat eserlerinin incelenmesi de bu çalışmanın bir parçasını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, çalışmada Çağdaş Türk sanatının modernleşme ve küreselleşme ile olan etkileşimi de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of Contemporary Turkish Art in the construction of national identity. Contemporary Turkish Art has been formed through the blending of traditional Turkish art with modern art. In Contemporary Turkish Art, where motifs unique to Turkish culture are used with Western techniques, there are works reflecting Turkish culture, history, and social structure. National identity, which determines a nation's way of thinking and lifestyle, shapes its traditions and customs, and forms its societal value judgments, consists of language and historical elements. By centering on the intrinsic values of the Turkish nation, Contemporary Turkish Art has contributed to the construction of national identity. This study aims to investigate the identity-oriented Turkish painting by drawing on the political issues presented during the nation-state building process, especially in the early Republican period. For the study to be understood, information has been provided on the historical process of Turkish modernization and the political transformation put forward in the early Republican period and the artistic interpretation of this thought. Subsequently, inferences were made about the artists and works centered on Identity-oriented Turkish Painting. This study serves as a starting point to understand the impact and importance of art in the process of constructing national identity. Moreover, the examination of art pieces from Turkey's historical and cultural past is also part of this study. Additionally, the study addresses the interaction of Contemporary Turkish Art with modernization and globalization.