The investigation of high-fat diet exposure on colon during maternal and maturation periods in sprague dawley rats
Sprague dawley sıçanlarda maternal ve maturasyon dönemlerinde yüksek yağlı diyete maruz kalmanın kolona etkisinin incelenmesi
- Tez No: 690277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Batı tarzı diyet, gelişen sanayileşme ve hazır yemek kültürünün artışıyla birlikte toplumlarda önemli bir tehlike haline gelmiştir. Yüksek miktarda yağ içeren diyetin tüketilmesi, beslenme ve sindirim sürecinde su ve elektrolitlerin emilimi ve salımını sağlayan, çok sayıda önemli bakteri çeşitliliğini barındıran ve dışkının bileşiminde en etkin organlardan biri olan kolonda, karsinogenez sürecinin başlaması ve ilerlemesi üzerinde etkilidir. Tüketilen diyetin türüne göre, bireyin hem maturasyon döneminde hem de maternal dönemindeki beslenmesinin kolondaki epitel dokuyu ve mikrobiotasını etkilediği kanıtlanmıştır. Yağlı beslenme sonucunda kolon mukozal bariyeri disfonksiyonu oluşarak luminal antijenlerin ve bakterilerin lamina propriaya girmesine neden olmaktadır ve immün hücre aracılı mukozal inflamasyon tetiklenmektedir. Sonuçta kolon epitel hücrelerinde reaktif oksijen türlerinin üretimini artmaktadır. Karsinogenez genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile kolonda meydana gelen genomik dayanıksızlık (instabilite) sonucu ortaya çıkmaktadır. Literatürde DNA onarım mekanizmasında meydana gelen mutasyonların ve çeşitli sinyal yolaklarının kolon karsinogenezi gelişimine etkisini açıklamaya yönelik çalışmalar bulunmaktadır. DNA hasar belirteci olan Gamma-H2aX ve çift iplik DNA onarım belirteci olan RAD51 proteinleri, karsiyogenez sürecinin belirlenmeside ön plana çıkan belirteçlerdendir. Bu çalışmada, maternal (21 gün gestasyon+21 gün laktasyon ) ve maturasyon (100 gün) dönemindeki sıçanlarda düşük lif ve yüksek yağ içeriğine sahip batı diyeti ile beslendi. Bu diyete maruz kalmanın kolonda karsinogenez oluşumunun belirteci olan paremetrelerden immünfloresan boyama yöntemi ile DNA hasarı ve onarımı, hematoksilen eozin boyama ile morfolojik değişimleri ve ticari bir kit aracılığıyla oksidatif stres değişimini göstermeyi hedefledik. Sonuçlarımızda, toplam oksidan ve antioksidan stres durumlarında, RAD51 ve H2AX ekspresyonlarında istatistiksel olarak anlamlı sonuç gözlenmezken, maturasyon dönemi yüksek yağlı beslenen grupların kolon dokusundan alınan histolojik kesitlerinde anormal kript odaklarının oluşumuna yatkınlık gözlenmiştir. Bu sonuçların doğrultusunda, gelişimin farklı dönemlerdeki yüksek yağlı diyetin kolon üzerindeki olası negatif etkilerin gözlenlendiği ve gelecek çalışmalar için katkıda bulunabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Western-style diet has become an important danger in societies with the developing industrialization and the increase of fast food culture. Consumption of a high-fat diet is effective on the initiation and progression of the carcinogenesis process in the colon, which is one of the most effective organs in the composition of feces, which provides the absorption and release of water and electrolytes during the nutrition and digestion process, contains a large variety of important bacteria and is one of the most effective organs in the composition of feces. For all the type of diet consumed, it has been proven that the nutrition of the individual both in the maturation period and in the maternal period affects the epithelial tissue and microbiota in the colon. As a result of high fat diet, colonic mucosal barrier dysfunction occurs it causes luminal antigens and bacteria to enter the lamina propria, triggering immune cell-mediated mucosal inflammation. Consequently, the production of reactive oxygen species increases in colon epithelial cells. Carcinogenesis occurs as a result of genomic instability in the colon with the effect of genetic and environmental factors. In the literature, there are studies to explain the effects of mutations in the DNA repair mechanism and various signaling pathways on the development of colon carcinogenesis. Gamma-H2AX, a DNA damage marker, and RAD51, a double-stranded DNA repair marker, are prominent markers in determining the process of carcinogenesis. In this study, maternal (21 days of gestation+21 days of lactation) and maturation (100 days) rats were fed a low fiber and high fat western diet. We aimed to show DNA damage and repair with immunofluorescent staining method, morphological changes with hematoxylin-eosin staining and oxidative stress change with a commercial kit, which are the parameters that are indicative of carcinogenesis formation in the colon of exposure to this diet. In our results, no statistically significant results were observed in RAD51 and H2AX expressions in total oxidant and antioxidant stress conditions, while a tendency to the formation of abnormal crypt foci was observed in histological sections taken from the colon tissue of the groups fed with high-fat maturation period. In line with these results, it is predicted that the possible negative effects of high-fat diet on the colon at different periods of development are observed and may contribute to future studies.